ویزای کانادا

ویزای کانادا و اطلاعات مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی کانادا


شرایط دریافت ویزای کانادا

احتمالا اخذ ویزای کانادا یکی از سخت ترین نوع ویزاهایی است که تاکنون برای آن اقدام کرده اید . این کشور برای صدور ویزای توریستی بیشترین مدارک ممکن را در مورد وضعیت خانوادگی ، وضعیت شغلی ، منابع مالی و … از شما درخواست میکند و در نهایت نیز این افسر مهاجرت است که در خصوص اعطا و یا عدم صدور ویزای کانادا برای شما تصمیم گیری میکند . اگر مایل به اقدام صحیح در خصوص اخذ ویزای کانادا هستید پیشنهاد میکنیم متن زیر را به دقت مطالعه و به توصیه های آن عمل کنید .

درباره کشور کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان (فدرال) و یازده مرکز اداری و سه قلمرو تشکیل شده‌است . کانادا دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده ، بلندترین مرز زمینی در جهان است و بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

ویزای کانادا به چه کسانی تعلق میگیرد  ؟

ویزای کانادا و یا ویزای توریستی کانادا به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد سفر تفریحی به کانادا یا دیدار با اعضای خانواده‌شان را دارند. مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا حداکثر شش ماه است و متقاضی باید زودتر از تمام شدن صد و هشتاد روز اقامت مجاز در کانادا ، خاک این کشور را ترک کند. معمولا حدود پنج هفته طول می کشد تا از طرف سفارت کانادا در یکی از کشورها ، پاسخی دریافت کنید. در بعضی موارد این مدت زمان کوتاه تر و گاه به مراتب طولانی تر است.

مدارک مورد نیاز ارائه درخواست ویزای کانادا

مدارک عمومی

1- دارا بودن و ارائه گذرنامه های قدیمی و جدید ، به همراه اسکن از تمامی صفحات که دارای مهر ورود و خروج میباشند و همچنین صفحاتی که دارای برچسب ویزا هستند . گذرنامه فعلی بایستی حداقل دارای یکسال اعتبار باشد .

2-  شناسنامه و ترجمه تمام صفحات

3- یک قطعه عکس رنگی 3.5 * 4.5 با پس زمینه سفید بدون روتوش

4- تکمیل فرم درخواست ویزا Application Form

5- تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family Information

6- ترجمه سند ازدواج در صورتیکه زن و شوهر همزمان اقدام میکنند .

7- ارائه دعوتنامه کانادا به همراه مدارک مالی ، گواهی حساب بانکی دعوت کننده  ، کارت شناسایی فرد دعوت کننده ، کپی اجاره نامه و یا سند ملکی منزل دعوت کننده ، گواهی کاری دعوت کننده یا آخرین فیش حقوقی ، آخرین برگ پرداخت مالیاتی ( Notice of assessments یا T4 ) و مدارک اثبات رابطه خویشاوندی یا آشنایی دعوت شونده با دعوت کننده و در صورت نبود دعوتنامه ارائه رزرواسیون هتل الزامی است .

8- رضایت نامه رسمی و کتبی والدین برای اخذ ویزای کانادا و خروج فرزند از کشور درصورتی که فرزند زیر ۱۸ سال آنها به تنهایی یا با یکی از والدین سفر می کند و همچنین باید مشخص شود وظیفه سرپرستی از وی در مدتی که در کانادا اقامت دارد با چه کسی است. هم چنین اگر فقط یکی از والدین همراه فرزند باشد، باید رضایت نامه والد دیگر را داشته باشد.

9- رزرو بلیط رفت و برگشت به کانادا

مدارک شغلی

1- برای کارمندان بخش خصوصی و یا دولتی ، گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ شروع به کار ، سمت شغلی ، مبلغ حقوق و مدت زمان مرخصی درخواست کننده ویزا ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی و آخرین حکم کارگزینی ( دارندگان مشاغل دولتی )

2- برای صاحبان مشاغل و یا کسبه و تجار پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی ، مدارک شرکت ، اساسنامه شرکت ، روزنامه رسمی شرکت ( آگهی تاسیس وآخرین آگهی تغییرات) ، اظهار نامه ثبت شرکت ، آخرین لیست بیمه شرکت + برگه پرداخت ، پرینت گردش حساب سه ماه یا شش ماه شرکت ، آخرین برگه مالیاتی شرکت

3- برای بازنشستگان ، گواهی بازنشستگی که در آن مشخصات کامل بازنشسته و میزان حقوق ذکر شده باشد.

4- برای بچه ها و دانشجویان ، گواهی تمکن مالی و تقبل هزینه توسط یکی از والدین ، گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا گواهی ثبت نام در سال آینده به همراه اجازه نامه رسمی خروج از طرف پدر وقتی فرزند بدون پدر خود مسافرت میکند .

مدارک مالی

1- سند مالکیت آپارتمان یا ملک یا زمین ( در صورت دارا بودن ) و مبایعه نامه ها یا قرارداد پیش خرید و غیره

2- اجاره نامه در صورتی که تاریخ آن تمدید شده و اعتبار داشته باشد.

3- نامه تمکن مالی و گردش 3 ماه آخر حساب بانکی و یا گواهی هرگونه سپرده گذاری بانکی که ممهور به مهر بخش بین الملل بانک باشد.

نکات مهم برای ارائه درخواست ویزای کانادا

1- باتوجه به اینکه سفارت کانادا برای صدور ویزای کانادا مصاحبه حضوری با متقاضیان پرونده نداشته و تصمیم گیری در مورد صدور و یا عدم صدور ویزا صرفاً با توجه به مدارک ارسالی متقاضی صورت می پذیرد ، لذا اهمیت ارسال مدارک صحیح و پرونده کامل بیشتر آشکار می گردد. مدارک ارسالی باید کامل، دقیق ، به روز و گویای کامل وضیعت فرد متقاضی باشد وافسر ویزا را متقاعد نماید که شخص متقاضی واجد شرایط ویزای درخواستی می باشد.

5- تاکید میشود ، هر گونه عمل متقلبانه و غیر قانونی ، جعل مدرک و ارائه مدارک مخدوش توسط متقاضی ویزای کانادا موجب رد درخواست ، عدم امکان ورود به سفارت کانادا و در نظر گرفتن محرومیتهای طولانی مدت برای اخذ ویزا از کانادا میگردد .

3- در صورتی که متقاضی ، خانم متاهل باشد علاوه بر مدارک خود ، مدارک همسر هم نیاز است .

5- لطفا دقت فرمایید که بعد از ارسال مدارک به سفارت ، به هیچ عنوان نمی توان مدرک دیگری را به پرونده خود اضافه نمایید مگردر مواردی که سفارت مدرکی را از شما بخواهد و بعد از تصمیم گیری درمورد پرونده نیز مدارک از طرف سفارت کانادا به شما بازگردانده نخواهد شد.

6- علت مسافرتتان به کانادا باید موجه باشد. همین که قصد دارم به کانادا مسافرت کنم کافی نیست . دیدار دوستان و آشنایان ، دیدار اهالی فامیل ، شرکت در سمینارهای علمی و امثال آن می تواند از انگیزه های موجه تلقی شوند. به عبارت دیگر انگیزه تان باید موجه باشد ولی آن قدر قوی نباشد که نشان دهد می خواهید در کانادا بمانید یا آنکه در کانادا کار کنید.

نشان دادن وابستگی های مالی و عاطفی

1- باید به افسر مهاجرت به وسیله مدارک و فرم ها نشان دهید که پس از خاتمه ویزایتان حتماً کانادا را ترک می کنید. شاید این مهم ترین پارامتر در تصمیم گیری افسر مهاجرت باشد. برای آنکه در این مرحله موفق شوید باید نشان دهید وابستگی های عاطفی و مالی به ایران دارید .

2- برای نشان دادن وابستگی عاطفی مسایلی نظیر داشتن همسر و فرزندان در ایران ، داشتن برادر معلولی که سه ماه از سال شما مسئول نگهداری از او هستید و اینکه هیچ گاه از ایران بیشتر از سه ماه دور نشده اید و به هر کجا سفر کرده اید باز گشته اید ، اینکه مرتب به کشورهای مختلف سفر می کنید ولی باز به ایران بر می گردید و … کمک می کند که افسر از بازگشت شما مطمئن شود.بهانه های بیهوده نیاورید و همین طور مسایلی که آنقدر درشت باشند که افسر از خودش بپرسد با این همه وابستگی اصلاً چرا می خواهید از ایران خارج شوید. غلو نکنید. با کمی فکر و شاید مشورت با دیگران بتوانید فهرست خوبی از این دسته وابستگی ها تهیه کنید و راه دریافت ویزای کانادا را بر خود هموار سازید.

3- برای نشان دادن وابستگی های مالی هم اموالتان را در نظر بگیرید و هم فعالیت های اقتصادی تان. برای مثال اگر مغازه یا شرکتی دارید یا اینکه برای مدت معینی می توانید از شرکتتان مرخصی بگیرید  یا اینکه پست مهمی دارید و در صورت غیبت طولانی آن را از دست خواهید داد را به عنوان چند مثال در نظر داشته باشید . مبتکر باشید و هر نوع وابستگی مالی را در نظر بگیرید و اگر ارزشش را داشت به وسیله مدرک و سند به افسر مهاجرت نشان دهید. داشتن وابستگی های مالی و عاطفی به محل زندگی تان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تست پزشکی و بیومتریک ( انگشت نگاری )

1- افسر مهاجرت هم از نظر امنیتی و هم از نظر پزشکی شرایط شما را بررسی می کند. در مورد ویزای توریستی ارائه تست مدیکال همیشگی نیست ولی بنا به تشخیص افسر ممکن است مجبور به این کار هم بشوید . با درخواست های افسر همراه باشید که مشکلی برایتان پیش نیاید.

2- از تاریخ 11 دسامبر 2013 دفتر VAC اقدام به انجام خدمات بیومتریک ( انگشت نگاری ) در آنکارا نموده و در قبال انجام این خدمات وجهی تحت عنوان هزینه بیومتریک باید واریز گردد . به همین علت خود متقاضی ویزای کانادا حتماً باید برای انجام بیومتریک در آنکارا حضور داشته باشد،  برای افراد زیر 14 سال و بالای 80 سال نیاز به انجام بیومتریک نیست .

3- گاهی افسر مهاجرت تصمیم می گیرد قبل از صدور ویزای کانادا با شما مصاحبه کند. معمولا این مصاحبه ها به صورت تلفنی و ظرف کمتر از 10 دقیقه صورت می گیرد. اگر برای مصاحبه به سفارت دعوت شدید نگران نباشید. وجود مصاحبه فی نفسه بد نیست چرا که نشان می دهد افسر از روی مدارکی که ارائه داده اید مایل نیست شما را رد کند و می خواهد خودتان را از نزدیک ببیند یا استدلالتان را بشوند.

نکات مهم پس از رد درخواست یا اخذ ویزای کانادا

1- لطفا توجه داشته باشید ، در صورت رد درخواست ویزای کانادا ، هیچ مبلغی از طرف سفارت به شما مسترد نمی گردد .

2- صدور ویزای کانادا به معنای حق مسلم ورود شما به کشور کانادا نیست.  هنگام ورود به کانادا ، افسر گمرک یا اداره مهاجرت مدارک شما را بررسی و سوالاتی از شما می پرسد تا مطمئن شود همچنان شرایطی را که در زمان اخذ ویزا ابراز داشته اید را دارید. در آن صورت به شما ویزای قطعی می دهد. در واقع هنگام ورود به کاناداست که مشخص می شود حداکثر تا چه زمان می توانید در کانادا بمانید. معمولاً حداکثر مدت زمان اقامت موقت در کانادا با ویزای توریستی 6 ماه است.

انواع دیگر ویزای کانادا

1- ویزای اقامت موقت : نوعی ویزا است که از سوی بخش ویزای سفارت کانادا صادر می گردد و به شما این امکان را می دهد که به عنوان یک دیدار کننده، دانشجو و یا نیروی کار وارد خاک کانادا شوید.

2- ویزای تحصیلی : بیش از ۱۳۰۰۰۰ دانشجو هرساله برای تحصیل و تعداد بیشتری برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه به کانادا می آیند. برای تحصیل در کانادا، در بیشتر مواقع شما نیازمند اجازه ی تحصیل یا ویزای اقامت موقت می باشید، اگرچه همه نیازمند این مدارک نیستند.

ویزای کانادا

آدرس و تلفن سفارت کانادا

کشور کانادا در ایران سفارت ندارد

ساعت کار سفارت کانادا

ساعت کار سفارت کانادا در سایر کشورها مطابق با ساعات کار رسمی سفارتخانه ها در آن کشور میباشد

آدرس وبسایت سفارت کانادا

کشور کانادا در ایران وبسایت رسمی ندارد

برای دریافت اطلاعات جامع و تکمیلی کشور کانادا روی لینک های زیر کلیک کنید

هتل های برگزیده کانادا

سفرنامه کانادا

جاذبه های گردشگری کانادا