ویزای شینگن چیست

ویزای شینگن چیست

ویزای شینگن چیست ؟

پیمان شنگن قراردادی است که در سال 1985 مابین 26 کشور عضو اتحادیه اروپا امضا شد که بنا بر این مقررات اولا تمامی شهروندان کشورهای امضا کننده پیمان میتوانند بدون اخذ ویزا و گذراندن تشریفات مرزی به طور آزادانه در این کشورها رفت و آمد کنند و از طرفی شهروندان سایر کشورهای غیر اروپایی نیز میتوانند با اخذ این ویزا از یکی از این کشورها و ورود به محدوده کشورهای شینگن ، به طور کاملا آزادانه در این 26 کشور تردد کنند . صدور ویزا از جانب هر یک از کشورهای عضو این معاهده به معنی اجازه ورود دارنده ویزا به سایر کشورها با همان ویزا میباشد ، البته بنابر قوانین اتحادیه اروپا ، تمامی کشورهای عضو باید با اعطای ویزا به متقاضی ، موافقت کنند.

سیستم VIS چیست ؟

سامانه VIS یک سیستم به اشتراک گذاری اطلاعات ویزا برای کشورهای عضو شینگن است که به صورت جامع اطلاعات مختلف متقاضیان ویزا را در این سیستم ثبت کرده و در مرزهای ورودی کشورهای عضو معاهده شینگن در اختیار مقامات مرزی قرار می دهد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن

1- فرم تکمیل شده درخواست ویزا که قبل از ارائه درخواست باید به صورت حضوری و یا اینترنتی دریافت و تکمیل شود. لطفا توجه داشته باشید که فرم درخواست و مدارک مورد نیاز هر سفارت برای هر کشوری متفاوت با کشور دیگر است و به همین علت نباید از فرمهای مربوط به یک کشور برای ارائه درخواست ویزا به کشور دیگر استفاده کرد .

2- اصل شناسنامه ایرانی و کارت ملی به همراه فتوکپی و ترجمه رسمی از تمام صفحات آن

3- اصل گذرنامه ایرانی با حداقل 6 ماه اعتبار از زمان ارائه درخواست ویزا و کپی

4- کپی تمامی ویزاهای شنگن که در 5 سال گذشته اخذ شده است.

5- سه قطعه عکس رنگی جدید 4*3 و سه قطع عکس رنگی 4*6 با زمینه سفید ، تمام رخ که کاملا با ظاهر فعلی درخواست کننده ویزا همخوانی داشته باشد .

6- اسناد شغلی شامل گواهی اشتغال به کار ، گواهی سابقه بیمه شغلی ، فیش حقوقی ، حکم کارگزینی با ذکر سمت شغلی ، حقوق ماهیانه دریافتی و مدت زمان اشتغال به کار که همگی ترجمه رسمی شده باشند .

7- اسناد وابستگی مالی به کشور مبدا ، شامل اصل سند ملکی به نام متقاضی ( در صورت دارا بودن ) ، گواهی تمکن مالی و گردش سه ماه آخر حساب بانکی متقاضی به همراه ترجمه رسمی به زبان مورد نیاز

8- بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 30 هزار یورو که تمامی هزینه های احتمالی درمان ، مراقبت های پزشکی و یا بیمارستانی را در محدوده شینگن پوشش دهد و تا پایان مدت اقامت معتبر باشد .

9- اصل دعوتنامه و یا رزرو هتل در کشور مقصد برای تمام مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت رزرو شده .

نکات مهم قابل توجه در ارائه درخواست ویزای شینگن

نکته 1 : اولین ورود شما به کشورهای عضو پیمان شینگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آن ویزا گرفته اید . به همین علت ماموران مرزبانی میتوانند در صورت لزوم از ورود شما به کشورهای این پیمان جلوگیری کنند.

نکته 2 : در هنگام رزرو بلیط هواپیما به تاریخ قطعی ورود و خروج خود و مدت زمان اعتبار ویزای شینگن خود دقت نمایید ، هر گونه تغییر ورود یا خروج که با مدت زمان درج شده در ویزا مطابقت نداشته برای شما مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.

نکته 3 : توجه داشته باشید که داشتن ویزای شینگن لزوما به معنای اجازه قطعی ورود شما به محدوده شینگن نیست . ماموران مرزبانی میتوانند بنا به هر دلیلی به صورت قانونی از ورود شما به کشورهای عضو جلوگیری کنند .

ضمانت برگشت برای ویزای شینگن

اگر از طریق آژانس های مسافرتی اقدام به اخذ ویزای شینگن نمایید ، بایستی به ازای هر نفر مبلغی را به عنوان ضمانت بازگشت به آژانس درخواست کننده ویزا پرداخت کنید که پس از بازگشت از سفر میتوانید این مبلغ را پس بگیرید . لطفا توجه داشته باشید که حتما در زمان عقد قرارداد ، در فرم قرارداد خود به مبلغ پرداختی بابت ودیعه و شرایط و زمان بازگشت آن به خود اشاره کنید تا پس از بازگشت از سفر دچار مشکلات بازپس گیری ودیعه نگردید . البته دریافت این ودیعه کاملا قانونی و برای محکم کاری است ، چون اگر مسافر به کشور خود برنگردد يا در مقصد ، تخلفي كند اعتبار آژانس نزد سفارتخانه صادر کننده ویزا خراب مي‌شود و آژانس در آینده برای درخواست های آتی دچار مشکل میگردد.

کشورهای عضو پیمان شینگن

کشورهای عضو معاهده شینگن

کشورهای عضو معاهده شینگن عبارتند از : آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا ، پرتغال ، هلند ، بلژیک ، لوکزامبورگ ، سوئد ، نروژ ، فنلاند ، دانمارک ، لیتوانی ، لتونی ، لهستان ، مجارستان ، اتریش ، استونی ، اسلواکی ، اسلونی ، چک ، ایسلند ، مالت ، یونان ، لیختن اشتاین و سوئیس.

انواع ویزای شینگن

به طور کلی چهار نوع ویزای شینگن برای متقاضیان اخذ ویزا صادر می‌شود که شامل ویزای ترانزیت یا ویزای نوع A ، ویزای عبور از کشورهای محدوده شینگن یا ویزای نوع B ، ویزای توریستی یا ویزای نوع C و ویزای بلند مدت یا ویزای نوع D میباشد.

ویزای ترانزیت شینگن نوع A

ویزای نوع A ویزای شینگن ترانزیت است و این به آن معنی است که مسافر نمی‌تواند از فرودگاه خارج شود و فقط در یکی از فرودگاه‌های کشورهای شینگن پرواز خود را تعویض کرده و به کشور دیگری در خارج از محدوده شینگن پرواز میکند.

ویزای عبوری شینگن نوع B

ویزای نوع B ویزای عبور است ، با داشتن این ویزا مسافر می‌تواند از فرودگاه کشورهای عضو شینگن خارج شده و از این کشورها به عنوان منطقه عبوری استفاده کند تا از طریق زمینی خود را به کشوری در خارج از محدوده شینگن برساند.

ویزای توریستی شینگن نوع C

ویزای توریستی شینگن نوع C ویزایی جهت گردشگری و یا دیدار اقوام و بستگان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است ، با داشتن این نوع ویزای شینگن مسافر می‌تواند به کشورهای عضو پیمان شینگن وارد شده و به مدت تعیین شده در ویزا در کشورهای عضو بماند.

ویزای تجاری شینگن نوع D

ویزای شینگن نوع D یک ویزای بلندمدت است که برای تجار و بازرگانان صادر میشود تا بتوانند به صورت بلند مدت و در طی سال چندین بار به محدوده شینگن وارد و از آن خارج شوند.

مراحل دریافت ویزای شنگن

1- تعیین وقت سفارت و مصاحبه برای اخذ ویزای شینگن

گرفتن وقت سفارت یکی از بزرگترین مشکلاتی است که چند سالی است هموطنانمان با این موضوع درگیر هستند ، به نحوی که قیمت اخذ وقت سفارت برای تعطیلات نوروز و یا تابستان برای کشورهای حوزه شینگن به ازای هر نفر تا 2 میلیون تومان هم میرسد و این موضوع مشکلات فراوانی را در راه اخذ ویزای شنگن ایجاد کرده است . پس برای جلوگیری از هر مشکلی قبل از اینکه برای رزرو بلیط و سایر قسمتها اقدام کنید از نحوه گرفتن وقت سفارت در کشور مورد اطلاعات کسب کرده و برای آن اقدام کنید. در این راه مراقب سو استفاده گرانی که وقت های جعلی به شما میفروشند باشید .

2- تهیه و ترجمه مدارک

پس از ثبت وقت سفارت نسبت به تهیه و ترجمه مدارک اقدام کنید . لازم است دقت کنید که سفارت هر کشوری قانون متفاوتی برای تهیه مدارک و ترجمه آنها دارد به نحوی که در بعضی از کشورها فقط زبان رسمی آن کشور برای ترجمه مورد قبول است و در برخی کشورها زبان انگلیسی نیز مورد پذیرش قرار میگیرد.

3- مراجعه به سفارت و مصاحبه حضوری

در روزی که برای مصاحبه به سفارت مربوطه مراجعه می کنید ، از شما انگشت نگاری میشود . بسته به نوع کشور ، در مصاحبه حضوری از شما سوالاتی میشود که بایستی به آنها پاسخ دهید و اصلی ترین مرحله ارائه درخواست ویزا نیز همین مرحله میباشد چون علاوه بر تکمیل بودن مدارک ، نظر کارمند مصاحبه کننده با شما نقش بسیار موثری برای دریافت ویزا دارد.

نکته : حتما هنگام مراجعه به سفارت و ارائه مدارک به ازای هر نفر مبلغ 60 یورو به همراه داشته باشید . لطفا توجه داشته باشید که سفارت از پذیرش اسکناس های تا خورده ، پاره و کثیف و یا سکه امتناع میکند .

4- اخذ جواب ویزا

بررسی مدارک شما و اعلام نتیجه مصاحبه حضوری و ویزا معمولا بین دو تا سه هفته طول میکشد . البته در شرایط خاص ، ممکن است ویزا زودتر صادر شده و با مراجعه شما به سفارت ، قابل دریافت باشد و یا در برخی از کنسولگری ها ، اعلام نتایج ویزا کمی بیشتر طول میکشد .

مبدا ورود به کشورهای عضو شینگن

اگرچه مطابق پیمان شینگن دارنده ویزا میتواند مبدا ورودی خود را به دلخواه و از هر یک از کشورهای عضو انتخاب کند ، اما در سالیان اخیر و به دلیل سوء استفاده هایی که از ویزای شینگن برای ورود به کشورهای ثروتمند اروپا و اخذ پناهندگی شده است ، حساسیت های زیادی در این زمینه ایجاد شده است . به همین علت بنابر یک توافق نانوشته دارنده ویزا باید مبدا ورود خود را از کشوری که ویزای شنگن را از آن دریافت کرده است قرار دهد ، اما پس از ورود به خاک کشور مزبور میتواند به تمامی کشورهای دیگر عضو این معاهده آزادانه سفر کند.

دفعات ورود به حوزه شنگن

این قسمت از ویزا که نشاندهنده تعداد دفعات مجاز ورود و خروج شما به مرزهای شینگن است در دو حالت Single و Multiple وجود دارد . در حالت سینگل ویزای شما پس از یکبار ورود و خروج از مرزهای شینگن باطل میشود ، اما در حالت مالتیپل به دفعات میتوانید به مرزهای شینگن وارد و خارج شوید.

معمولا برای کسانی که برای اولین بار درخواست اخذ ویزای شینگن میکنند ، ویزای یکبار ورود و به مدت 15 روز صادر میشود .

برای دریافت ویزای شنگن برای کسانی مثل زنان خانه‌دار یا فرزندان که تحت تکفل‌اند ، گواهی اشتغال به کار و شرح صورت‌حساب بانکی (با تاریخ گشایش حساب) مربوط به همسر یا پدر الزامی‌ است.

مدت اعتبار ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای شنگن بسته به نوع ویزا حداکثر 90 روز در یک دوره شش ماه است . البته لازم است به تاریخ اعتبار ویزا و مدت زمان اقامت توجه خاص داشته باشید . تاریخ اعتبار ویزا به معنای مدت زمانی است که در این فاصله شما اجازه ورود به محدوده شنگن و خروج از آن را دارید اما مدت زمان اقامت ، تعداد روزهایی است که شما اجازه حضور در این کشورها را دارید که به Duration of Stay معروف است.

دیدنیهای اروپا

برای دانلود کد هدیه روزانه ویزای شینگن ، هر سه قسمت کدهای زیر را دانلود کنید و پس از دانلود ، مطابق راهنمای موجود در فایلهای دانلود شده عمل کنید.

*** کد هدیه روزانه مگاتور را دریافت کنید ***