ویزای اتریش

ویزای اتریش و اطلاعات مورد نیاز


شرایط دریافت ویزای اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهای امضا کننده پیمان شینگن می باشد و به همین علت متقاضیان ورود به کشور اتریش برای سفر به اتریش نیاز به ویزای شینگن اتریش دارند. حضور فرد متقاضی جهت انگشت نگاری و مصاحبه در روز تعیین شده از طرف سفارت اتریش الزامی میباشد. سفارت اتریش در تهران همچنین مسئولیت صدور ویزای شینگن برای سفر به جمهوری مالت و جمهوری اسلوونی را نیز بر عهده دارد.

محدوده شینگن چیست؟

فضای شنگن شامل 25 کشور اروپائی است که همگی عضو اتحادیه اروپا هستند . کشورهای آلمان ، اتریش ، بلژیک ، دانمارک ، اسپانیا ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، مجارستان ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، لهستان ، پرتغال ، جمهوری چک ، اسلوواکی ، اسلوونی و سوئد کشورهای امضا کننده پیمان شینگن هستند . کشورهای نروژ ، ایسلند و سوئیس نیز هر چند که عضو اتحادیه اروپا نمی باشند ، اما از امضا کنندگان پیمان شینگن هستند و به همین علت دارندگان ویزای شینگن اتریش ، میتوانند علاوه بر کشورهای اتحادیه اروپا ، به این سه کشور نیز سفر کنند .

ویزای اتریش به چه کسانی تعلق میگیرد  ؟

ویزای اتریش و یا ویزای شینگن اتریش به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد سفر تفریحی به اتریش یا دیدار با اعضای خانواده‌شان را دارند . مدت اعتبار ویزای شینگن اتریش حداکثر سه ماه است و متقاضی باید زودتر از تمام شدن نود روز اقامت مجاز در اتریش و کشورهای شینگن ، خاک این کشور را ترک کند. بررسی اولیه‌ مدارک به منظور صدور ویزا دو هفته طول خواهد کشید. اما ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک، چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموما تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی واجد شرایط بودن یا نبودن درخواست کننده ویزای اتریش مشخص خواهد شد.

شرایط عمومی و مدارک مورد نیاز ارائه درخواست ویزای اتریش

1- دارا بودن گذرنامه ( پاسپورت ) عادی ، گذرنامه خدمت و یا گذرنامه سیاسی به نحوی که در زمان ارائه درخواست ویزای اتریش ، حداقل شش ماه اعتبار و پس از اتمام زمان اعتبار ویزای اتریش حداقل 5 ماه اعتبار داشته باشد و حداقل چهار صفحه کاملا خالی از هرگونه مهر ورود و خروج داشته باشد .

2- کارت ملی و شناسنامه

3- دو قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید بدون روتوش با مشخصات و معیارهای ICAO (عکس نباید قدیمی تر از 6 ماه باشد، 35 میلیمتر عرض و 45 طول، فاصله 2 چشم حداقل 8 میلی متر )

4- کپی ویزاهای شینگن قبلی که در سه سال گذشته اخذ شده است . ( در صورت وجود )

5- نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر حساب بانکی و یا گواهی هرگونه سپرده گذاری بانکی

6- برای کارمندان بخش خصوصی و یا دولتی ، گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ شروع به کار ، سمت شغلی ، مبلغ حقوق و مدت زمان مرخصی درخواست کننده ویزا ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی و آخرین حکم کارگزینی ( دارندگان مشاغل دولتی )

7- برای صاحبان مشاغل و یا کسبه و تجار پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی

8- برای بازنشستگان ، گواهی بازنشستگی که در آن مشخصات کامل بازنشسته و میزان حقوق ذکر شده باشد.

9- برای بچه ها و دانشجویان ، گواهی تمکن مالی و تقبل هزینه توسط یکی از والدین ، گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا گواهی ثبت نام در سال آینده به همراه اجازه نامه رسمی خروج از طرف پدر وقتی فرزند بدون پدر خود مسافرت میکند .

10- بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 57777 یورو که تمام هزینه های درمانی در مدت اقامت درخواست کننده ویزا در محدوده کشورهای شینگن را پوشش دهد. شرکت بیمه گذار باید نماینده معتبر در کشور اتریش داشته باشد .

11- سند مالکیت آپارتمان یا ملک یا زمین ( در صورت دارا بودن )

12- رزرو هتل با امضا که توسط یک آژانس مسافرتی سفر های ورودی اتریشی و یا مستقیما توسط خود هتل تأیید شده باشد ( تأییدیه آنلاین هتل قابل قبول نمی باشد)

نکات مهم برای ارائه درخواست ویزای اتریش

1- حضور درخواست کننده ویزا در زمان تشکیل پرونده ویزای اتریش الزامی است . برای درخواست کنندگان زیر 16 سال الزامی است که هر دو نفر از والدین فرم درخواست ویزا را امضا کنند. برای کودکان نیز می بایست وقت مصاحبه جداگانه درخواست شود .

2- حتما توجه داشته باشید ، ویزا بایستی از کشوری درخواست شود که هم مبدا ورودی شماست و هم بیشتر مدت زمان سفر شما در آن کشور سپری میگردد و این موضوع باید از طریق رزرو بلیط ( برای نشان دادن مبدا ورودی ) و رزرو هتل ( برای نشان دادن مدت زمان اقامت ) اثبات شود. عدم رعایت این موضوع در زمان تشکیل پرونده موجب رد درخواست ویزای شینگن اتریش میشود.

3- فرم ویزا را قبل از ورود به سفارت اتریش تکمیل و امضا نمایید و از تمامی مدارک قبل از ورود به سفارت کپی تهیه کنید. توجه داشته باشید که اگر خانوادگی سفر می‌کنید ، برای هر کدام از اعضا باید فرم جداگانه‌ای پر شود.

4- هزینه تشکیل پرونده درخواست ویزای اتریش معادل 60 یورو برای ویزاهای شینگن 90 روزه و فقط به یورو قابل پرداخت است . لطفا توجه داشته باشید صندوق سفارت اتریش از پذیرش اسکناس های تاخورده ، پاره و کثیف امتناع میکند . از آن جایی که سفارت اتریش به طور محدود اسکناس ریز در اختیار دارد ، لذا خواهشمند است مبلغ را در صورت امکان دقیقاً برابر میزان هزینه ویزا شمرده و پرداخت نمایید. سفارت از پذیرفتن یورو به صورت پول خرد (سکه) معذور است و تنها اسکناس های پنج ، ده ، بیست ، پنجاه و صد یورویی قابل قبول خواهند بود. پرداخت با کارت امکان پذیر نیست .

5- تاکید میشود ، هر گونه عمل متقلبانه و غیر قانونی ، جعل مدرک و ارائه مدارک مخدوش توسط متقاضی ویزای اتریش موجب رد درخواست ، عدم امکان ورود به سفارت اتریش و در نظر گرفتن محرومیتهای طولانی مدت برای اخذ ویزای شینگن از تمام کشورهای حوزه شینگن میگردد . برخی از دلالان پیشنهاد مدارک جعلی را نیز ارائه می نمایند . لطفا توجه داشته باشید هر شخصی که مدارک جعلی به سفارت ارائه نماید ، دیگر ویزا دریافت نخواهد کرد. سفارت اتریش تجربه زیادی با مدارک جعلی داشته و مجهز به آخرین تجهیزات فنی می باشد. تقریبا تمامی موارد جعل کشف میشوند.

6- برای متقاضیان ویزای اتریش که به سن قانونی نرسیده اند و به تنهایی سفر میکنند ، ارائه رضایت نامه محضری والدین یا ولی قانونی و یا حکم دادگاه به همراه ترجمه آن به زبان آلمانی الزامی می باشد.

نکات مهم پس از رد درخواست یا اخذ ویزای شینگن اتریش

1- لطفا توجه داشته باشید ، در صورت رد درخواست ویزای اتریش ، هیچ مبلغی از طرف سفارت اتریش به شما مسترد نمی گردد .

2- اخذ ویزای اتریش ، به تنهایی هیچ ضمانتی بر ورود به منطقه شینگن ایجاد نمیکند و تصمیم گیری در خصوص اجازه ورود در مرزهای شینگن بر عهده پلیس مرزی قرار گرفته است که طبق مقررات میتواند در هنگام ورود خواستار ارائه مدارک مربوط به محل اسکان ، دعوتنامه یا رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما و مدارک مثبت مالی که نشان دهنده منابع مالی کافی برای پوشش هزینه های دارنده ویزا باشد ، گردد .

3- دارندگان ویزای شینگن سالیانه اتریش با امکان یکبار ورود و یا چند بار ورود نمیتوانند در هر 6 ماه بیش از 90 روز در مرزهای شینگن باقی بمانند.

 وقت سفارت اتریش

اخذ وقت سفارت اتریش در فصل های مسافرتی و همچنین در فصل اخذ ویزاهای دانشجویی بسیار سخت و گاهی اوقات غیر ممکن است . در حال حاضر به دلیل تقاضاهای بسیار بالا برای اخذ ویزای شینگن اتریش ، صرفا تنها تحت شرایط خاص انسانی و یا موارد اضطراری پزشکی وقت های ویژه برای ورود به سفارت کمتر از 5 روز وجود دارد و تحت عناوین دیگر به هیچ عنوان امکان پاسخگویی و اختصاص وقت وجود ندارد. متقاضیان میتوانند روزهای یکشنبه تا پنجشنبه بین ساعت 09:00 الی 12:00 (به وقت ایران) فقط از طریق تماس با شماره تلفن 22750046 21 98+ و یا ارسال ایمیل به نشانی teheran-ob(at)bmeia.gv.at وقت مصاحبه خود را رزرو نمایند.

نکته : لطفا توجه کنید سفارت اتریش در تهران قوانین سختگیرانه ای برای اجازه ورود به سفارت دارد . پس لطفا حتما هنگام ثبت وقت مصاحبه سفارت به صحیح بودن اطلاعات هویتی و شماره پاسپورت خود  دقت کنید ، چون کوچکترین تفاوتی در نام ثبت شده در هنگام اخذ وقت سفارت ، هنگام ورود به سفارت موجب ابطال وقت و جلوگیری از ورود به سفارت اتریش خواهد شد . حتما راس ساعت مقرر جلوی درب سفارت اتریش حضور داشته باشید چون حضور زود هنگام باعث انتظار در جلوی درب سفارت و حضور دیر هنگام باعث ابطال وقت گرفته شده می گردد.

برای ویزای توریستی شینگن اتریش نوع C و یا ویزای نوع D می بایست هنگام تماس تلفنی خود درخواست وقت مصاحبه برای ارائه درخواست «ویزا» نمائید ، اما چنانچه در نظر دارید در اتریش به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه دهید و یا نوع دیگری از اقامت که بیش از 6 ماه می باشد را برنامه ریزی می نمائید ، شما نیازمند وقت مصاحبه برای ارائه درخواست «اقامت» می باشید .

سوالات متداول درباره اخذ ویزای اتریش

(برای دریافت پاسخ سوالات روی سوال کلیک کنید)

1- آیا امکان ثبت چند وقت درخواست ویزای شینگن اتریش برای یک نفر وجود دارد ؟

2- برای تنظیم برنامه سفر و ارائه درخواست ویزای شینگن اتریش چه میزان وقت لازم است ؟

3- آیا پس از مراجعه به سفارت ، امکان رفع نقص مدارک ویزای شینگن اتریش در زمان دیگری وجود دارد ؟

4- آیا امکان باطل کردن یا تغییر زمان وقت سفارت اتریش وجود دارد ؟

5- آیا میتوان به افرادی که اطراف سفارت اقدام به فروش وقت سفارت اتریش میکنند اعتماد کرد ؟

6- آیا میتوان قبل از حضور در سفارت اتریش مدارک ویزای شینگن اتریش را برای سفارت ارسال کرد ؟

ویزای اتریش

آدرس سفارت اتریش

نیاوران، خیابان باهنر ، خیابان مقدسی ، خیابان محمود احمدی زمانی ، کوچه میرولی ، پلاک 6-8


ساعت کار سفارت اتریش

یکشنبه الی پنجشنبه ، از ساعت 09.00 الی 12.00


تحویل گذرنامه ها و مدارک تأیید شده

گذرنامه ها و اسناد و مدارک تأیید شده شما، منحصرا از ساعت 14 الی 14:30 تحویل داده میشود.

برای دریافت اطلاعات جامع و تکمیلی کشور اتریش روی لینک های زیر کلیک کنید

هتل های برگزیده اتریش

سفرنامه اتریش

جاذبه های گردشگری اتریش

برای دانلود کد هدیه روزانه ویزای اتریش ، هر سه قسمت کدهای زیر را دانلود کنید و پس از دانلود ، مطابق راهنمای موجود در فایلهای دانلود شده عمل کنید.

*** کد هدیه روزانه مگاتور را دریافت کنید ***