ویزای آمریکا

ویزای آمریکا و اطلاعات مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی آمریکا


شرایط دریافت ویزای آمریکا ( تجاری توریستی )

داشتن ویزای آمریکا به شما اجازه می دهد تا وارد یکی از مبادی ورودی ، بندر ، فرودگاه یا محل ورود از مرز زمینی شوید و از بازرسان وزارت امنیت ایالات متحده و اداره حفاظت از گمرکات و مرزها تقاضای اجازه ورود به ایالات متحده را کنید . در حالی که داشتن ویزای آمریکا ورود به خاک ایالات متحده را تضمین نمی کند اما این روادید نشان می دهد که مسئول کنسولگری در یکی از سفارتخانه های ایالات متحده صلاحیت شما را برای ورود به این کشور با هدفی خاص را مورد تایید قرار داده است.

شهروندان ایرانی که خواهان دریافت ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت در ایالات متحده هستند می توانند در هر یک از سفارتخانه ها یا کنسولگری های ایالات متحده درخواست خود را ارائه دهند. اگر در خارج از ایران زندگی می کنید بهتر است در کشور محل اقامتتان درخواست خود را تنظیم کنید. به عنوان قسمتی از فرآیند ارائۀ در خواست صدور ویزا ، اکثر متقاضیان لازم است در بخش کنسولی سفارت مصاحبه انجام دهند. در طی فرآیند ارائۀ درخواست صدور ویزای آمریکا ، معمولاً هنگام مصاحبه ، تصویر برداری دیجیتالی بدون استفاده از جوهر از اثر انگشتان شما انجام خواهد شد. مصاحبه برای صدور روادید را می توان در چند محل مختلف از جمله سر کنسولگری ایالات متحده در آنکارا و دبی به صورت فارسی انجام داد.

درباره کشور آمریکا

ایالات متّحدهٔ آمریکا کشوری در قاره آمریکای شمالی ، سومین کشور پرجمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است و از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم متنوع‌ ترین کشور جهان شناخته می‌شود. آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را داراست. نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی و براساس سیستم جمهوری فدرال بنیاد نهاده شده‌ است. کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس ، از غرب با اقیانوس آرام ، از شمال با کشور کانادا  و از جنوب با کشور مکزیک همسایه است.

آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. از نظر کل وسعت آب و خاک ، آمریکا بعد از روسیه و کانادا سومین کشور پهناور جهان است. به طور تقریبی کشور آمریکا ، شش برابر بزرگ‌تر از ایران ، ۲۵ درصد بزرگ‌تر از استرالیا ، ۳۵ برابر بزرگ‌تر از انگلستان ، ۱۴ برابر بزرگ‌تر از فرانسه و نصف روسیه است.

ویزای آمریکا به چه کسانی تعلق میگیرد  ؟

برای گرفتن ویزای آمریکا شما باید نشان دهید که به چه دلیلی‌ میخواهید به آمریکا سفر کنید و همچنین ثابت کنید شما برای یک مدت زمان کوتاه و به صورت موقتی میخواهید به آمریکا مسافرت داشته باشید. یک شرح حال کوتاه میتواند به این موضوع کمک کند که شما به چه دلیل قصد سفر به آمریکا را دارید . البته نوع مدارک مورد نیاز بستگی به نوع ویزا دارد . به عنوان مثال اگر شما به قصد کار کردن و یا تجارت به آمریکا میخواهید سفر کنید ، یک نامه از کار فرما ضروریست و اگر میخواهید برای گردشگری و یا برای دیدار با دوستان ، آشنایان و یا اقوام خود قصد سفر کردن به آمریکا را دارید ، آنها میتوانند در یک نامه این قصد شما را توضیح دهند.

بهترین راه اثبات این که شما میخواهید فقط برای یک مدت زمان کوتاه و موقتاً به ایالت متحده سفر کنید، اثبات این موضوع است که زندگی‌ ،  کار ، داراییها و خانواده مثل همسر و یا فرزندان شما در هنگام برگشت در انتظار شما خواهند بود و شما نیز هیچ علاقه ای به ماندن در آمریکا برای همیشه را ندارید.

شرایط عمومی و مدارک مورد نیاز ارائه درخواست ویزای آمریکا

1- ارائه متنی که در برگیرنده هدف و قصد سفر به آمریکا مانند دیدار از اقوام و بستگان ، معالجه پزشکی و درمان ، بازدید و شرکت در جلسات اداری بازرگانی ، سرمایه گذاری و مذاکرات تجاری یا مصاحبه کاری ، شرکت در همایش ها و سمینارهای علمی مرتبط و یا شرکت در برنامه های مرتبط با اهداف بشر دوستانه و حقوق بشر در آمریکا میباشد.

۲- ارائه برنامه زمان بندی ، کاری و یا تفریح مرتبط با سفر

۳- ارائه اصل گذرنامه و کپی از صفحه اول و صفحاتی که دارای مهر ویزاهای قبلی آمریکا یا کشورهای دیگر باشد و کپی صفحاتی که مطالب مهمی در آن درج شده باشد و صفحاتی که مهر ورود و خروج به کشور محل اقامت و کشور دیگر در آن مندرج می باشد.

۴- ارائه مدارک مالی، شخص ضامن و حمایت کننده مالی در صورت وجود

۵- ارائه حساب و موجودی بانکی و مدارک نشان دهنده دریافت حقوق ماهیانه در صورت اشتغال متقاضی و یا دریافت حقوق بازنشستگی

۶- ارائه مدرک مالی اثبات کننده میزان درآمد سالیانه و درآمد سال گذشته در کشور محل اقامت

۷- ارائه کلیه وابستگی هایی که نشان دهنده بازگشت متقاضی به کشور محل اقامت خود می باشد. مانند وابستگی شغلی و کسب و کار ، مرخصی ، مدارک استخدام ، شرح وظایف و یا وابستگی هایی به کسب و کار شخصی و ارائه مدارک ثبت شرکت ، تعداد کارمندان ، مدارک مالیاتی و یا وابستگی خانوادگی و عاطفی شامل همسر ، فرزند ، والدین ، وابستگی های مالی شامل اسناد ملک مسکونی یا تجاری و کلیه دارایی های ملکی ، وابستگی های تحصیلی ، وابستگی های خاص مذهبی و اعتقادی به کشور محل اقامت و یا وابستگی های فرهنگی و اجتماعی مانند وابسته بودن به یک گروه خاص فرهنگی و یا اجتماعی

۸- ارائه بلیط رفت و برگشت به آمریکا در صورت وجود

9- گذرنامه خود و اعضای خانوادتان که عازم سفر به آمریکا هستند. اعتبار گذر‌‌‌‌‏نامه‌‌‌‌‏ باید شش ماه بیش‌‌‌‌‏تر از زمان اقامت در آمریکا باشد.

10- تأییدیه فرم تکمیل شده‌‌‌‌‏ی DS-160

11- شناسنامه

12- گواهی کار که از تاریخ صدور آن کمتر از یک ماه گذشته باشد و در آن ، سمت و تاریخ استخدام و حقوق ماهانه و تاریخ مرخصی آمده باشد و اعلام دارد که دارنده گواهی در پایان سفر به سر کار خود برخواهد گشت .

13- گواهی اشتغال به تحصیل ( برای فرزندان محصل و دانشجویان)

14- رسید هزینه‌‌‌‌‏ی پرداختی به سفارت آمریکا بابت رسیدگی به درخواست اقامت موقت

15- مدارکی که نشان دهد توانایی پرداخت تمامی هزینه‌‌‌‌‏ی سفر خود را دارید. و اگر خودتان توانایی پرداخت تمامی هزینه ها را ندارید مدارکی باید ارائه دهید که نشان دهد، شخصی دیگر برخی یا تمام هزینه‌‌‌‌‏های سفرتان را می‌‌‌‌‏تواند پوشش دهد.

16- اگر چه رزومه کاری جزو مدارک لازم برای ارائه در سفارت نیست؛ اما به ایرانیان پیشنهاد می‌‌‏کنیم که جهت به تعویق نیافتادن روند دریافت ویزای آمریکا ، رزومه کاری خود را به همراه داشته باشند.

نکات مهم برای ارائه درخواست ویزای آمریکا

1- تاکید میشود ، هر گونه عمل متقلبانه و غیر قانونی ، جعل مدرک و ارائه مدارک مخدوش توسط متقاضی ویزای آمریکا موجب رد درخواست ، عدم امکان ورود به سفارت آمریکا و در نظر گرفتن محرومیتهای طولانی مدت برای اخذ ویزای آمریکا و حتی اروپا از تمام کشورهای حوزه شینگن میگردد .

نکات مهم پس از رد درخواست یا اخذ ویزای توریستی آمریکا

1- لطفا توجه داشته باشید ، در صورت رد درخواست ویزای آمریکا ، هیچ مبلغی از طرف سفارت آمریکا به شما مسترد نمی گردد .

2- اخذ ویزای آمریکا ، به تنهایی هیچ ضمانتی بر ورود به ایالات متحده ایجاد نمیکند و تصمیم گیری در خصوص اجازه ورود به ایالات متحده بر عهده پلیس مرزی آمریکا قرار گرفته است که طبق مقررات میتواند در هنگام ورود خواستار ارائه مدارک مربوط به محل اسکان ، دعوتنامه یا رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما و مدارک مثبت مالی که نشان دهنده منابع مالی کافی برای پوشش هزینه های دارنده ویزا باشد ، گردد .

 وقت سفارت آمریکا

برای اخذ وقت سفارت آمریکا میتوانید مستقیما به تارنمای کنسولگری آمریکا مراجعه و وقت آنلاین دریافت کنید ، اما توجه داشته باشید که بایستی هزینه رزرو وقت را به صورت آنلاین و از طریق کارتهای اعتباری بین المللی پرداخت کنید . اگر دارای این کارتهای بانکی نمیباشید میتوانید از طریق برخی آژانس های مسافرتی نیز این کار را انجام دهید.

مراحل اجرایی درخواست ویزای توریستی آمریکا

1- تکمیل نمودن فرم DS-160
2- درخواست وقت سفارت آمریکا و پرداخت هزینه کنسولی ویزا ( 160 $ )
3- مشخص نمودن هدف سفر و تکمیل مدارک مورد نیاز جهت ارائه وابستگی به کشور محل اقامت
4- آمادگی جهت مصاحبه سفارت آمریکا
5- سپری کردن Visa Administration Process
6- دریافت ویزا

انواع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

این نوع از ویزای آمریکا از نوع غیر مهاجرتی و مخصوص افرادی است که مایلند به طور موقت برای انجام تجارت (B-1) ، گردش ( تعطیلات ، تفریح ) ، بازدید از خانواده یا دوستان ، معالجات پزشکی (B-2) ، یا ترکیبی از حالات گفته شده (B-1/B-2) به ایالات متحده بیایند. سفر با روادید بازدید تجاری (B-1) معمولاً شامل فعالیت هایی مثل سفر برای مشاوره با همکاران تجاری ، شرکت در گردهمایی های علمی ، تحصیلی ، حرفه ای یا تجاری ، حضور در نمایشگاه های تجاری و کنفرانس ها در تاریخ های مشخص یا برای مذاکره در مورد یک قرارداد است.  روادید بازدید به شما اجازۀ ادامۀ تحصیل یا کار در ایالات متحده را نمی دهد.

نکته مهمی که در خصوص ویزای B1 یا همان ویزای بازدید تجاری وجود دارد این است که ویزای B1 فقط به خود فرد متقاضی داده می شود و خانواده وی امکان همراهی فرد را ندارند و همینطور ویزای B1 ویزای کار نیست ، یعنی فرد درخواست کننده با داشتن این ویزا امکان کار کردن در آمریکا را ندارد. حداقل مدت زمان صدور این نوع ویزای آمریکا 3 ماهه و حداکثر مدت زمان آن نیز 6 ماه است .

ویزای دانشجویی آمریکا

این نوع از ویزای آمریکا مناسب افرادی است که برای ادامۀ تحصیل که به گرفتن مدرک یا گواهی نامه بیانجامد به آمریکا سفر میکنند . ویزای دانشجویی (F) ، یا ویزای دانشجویی (M) برای مطالعات حرفه ای یا غیر آکادمیک خاص در ایالات متحده مورد نیاز است. قبل از ارائۀ درخواست به سفارت یا کنسول گری ایالات متحده برای اخذ روادید دانشجویی F یا M ، باید ابتدا از یک دانشگاه در ایالات متحده پذیرش بگیرید. دانشگاه ها به دانشجویانی که پذیرش گرفته اند فرم I-20 را می دهند تا همراه درخواست صدور ویزای آمریکا  آن را ارائه کنند.

ویزای مبادله دانشجویان

اگر شما به منظور شرکت در یک برنامۀ مبادلۀ دانشجوی مورد تأیید عازم سفر هستید به ویزای مبادلۀ بازدید کنندگان (J) نیاز دارید . مبادلۀ بازدید کنندگان باید قبل از ارائه درخواست مورد پذیرش برنامۀ مبادله ای قرار گیرد. این برنامه یک فرم DS-2019 برای ارائه آن همراه با درخواست صدور ویزای آمریکا برای شما ارائه می کند.

سوالات متداول برای اخذ ویزای آمریکا

(برای دریافت پاسخ سوالات روی سوال کلیک کنید)

1- چه زمانی‌ میشود برای ویزای B1/B2 اقدام کرد؟

2- مزیت و محدودیت ویزای B1/B2 چیست؟

3- زمانی‌ که شخصی‌ ویزای B1/B2 را دریافت کند، آیا میتواند برای کارت سبز ( گرین کارت ) نیز اقدام کند؟

ویزای آمریکا

آدرس و تلفن سفارت آمریکا

کشور آمریکا در ایران سفارت ندارد

ساعت کار سفارت آمریکا

ساعت کار سفارت آمریکا در سایر کشورها مطابق با ساعات کار رسمی سفارتخانه ها در آن کشور میباشد

آدرس وبسایت سفارت آمریکا

کشور آمریکا در ایران وبسایت رسمی ندارد

برای دریافت اطلاعات جامع و تکمیلی کشور آمریکا روی لینک های زیر کلیک کنید

هتل های برگزیده آمریکا

سفرنامه آمریکا

جاذبه های گردشگری آمریکا