ویزای آلمان

ویزای آلمان و اطلاعات مورد نیاز


شرایط دریافت ویزای آلمان

کشور آلمان از جمله کشورهای امضا کننده پیمان شینگن می باشد و به همین علت متقاضیان ورود به کشور آلمان برای سفر به آلمان نیاز به ویزای شینگن دارند. حضور فرد متقاضی جهت انگشت نگاری و مصاحبه در روز تعیین شده از طرف سفارت آلمان الزامی می باشد.

محدوده شینگن چیست؟

فضای شنگن شامل 25 کشور اروپائی است که همگی عضو اتحادیه اروپا هستند . کشورهای آلمان ، اتریش ، بلژیک ، دانمارک ، اسپانیا ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، مجارستان ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، لهستان ، پرتغال ، جمهوری چک ، اسلوواکی ، اسلوونی و سوئد کشورهای امضا کننده پیمان شینگن هستند . کشورهای نروژ ، ایسلند و سوئیس نیز هر چند که عضو اتحادیه اروپا نمی باشند ، اما از امضا کنندگان پیمان شینگن هستند و به همین علت دارندگان ویزای شینگن آلمان ، میتوانند علاوه بر کشورهای اتحادیه اروپا ، به این سه کشور نیز سفر کنند .

ویزای آلمان به چه کسانی تعلق میگیرد  ؟

ویزای آلمان و یا ویزای شینگن آلمان به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد سفر تفریحی به آلمان یا دیدار با اعضای خانواده‌شان را دارند؛ مدت اعتبار ویزای شینگن آلمان حداکثر سه ماه است و متقاضی باید زودتر از تمام شدن نود روز اقامت مجاز در آلمان و کشورهای شینگن ، خاک این کشور را ترک کند. بررسی اولیه‌ مدارک به منظور صدور ویزا دو هفته طول خواهد کشید. اما ممکن است تا صدور قطعی و تکمیل مدارک، چند هفته‌ای بیشتر نیز زمان احتیاج باشد ولی عموما تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی واجد شرایط بودن یا نبودن درخواست کننده ویزا مشخص خواهد شد.

شرایط عمومی و مدارک مورد نیاز ارائه درخواست ویزای آلمان

1- دارا بودن گذرنامه ( پاسپورت ) عادی ، گذرنامه خدمت و یا گذرنامه سیاسی به نحوی که در زمان ارائه درخواست ویزای آلمان ، حداقل شش ماه اعتبار و حداقل دو صفحه کاملا خالی از هرگونه مهر ورود و خروج داشته باشد .

2- کارت ملی و شناسنامه

3- دو قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید بدون روتوش

4- کپی ویزاهای شینگن قبلی که در سه سال گذشته اخذ شده است . ( در صورت وجود )

5- نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر حساب بانکی و یا گواهی هرگونه سپرده گذاری بانکی

6- برای کارمندان بخش خصوصی و یا دولتی ، گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ شروع به کار ، سمت شغلی ، مبلغ حقوق و مدت زمان مرخصی درخواست کننده ویزا ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی و آخرین حکم کارگزینی ( دارندگان مشاغل دولتی )

7- برای صاحبان مشاغل و یا کسبه و تجار پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی

8- برای بازنشستگان ، گواهی بازنشستگی که در آن مشخصات کامل بازنشسته و میزان حقوق ذکر شده باشد.

9- برای بچه ها و دانشجویان ، گواهی تمکن مالی و تقبل هزینه توسط یکی از والدین ، گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا گواهی ثبت نام در سال آینده به همراه اجازه نامه رسمی خروج از طرف پدر وقتی فرزند بدون پدر خود مسافرت میکند .

10- بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 30000 یورو که تمام هزینه های درمانی در مدت اقامت درخواست کننده ویزا در محدوده کشورهای شینگن را پوشش دهد. شرکت بیمه گذار باید نماینده معتبر در کشور آلمان داشته باشد .

11- سند مالکیت آپارتمان یا ملک یا زمین ( در صورت دارا بودن )

نکات مهم برای ارائه درخواست ویزای آلمان

1- حضور درخواست کننده ویزا در زمان تشکیل پرونده ویزای آلمان الزامی است . برای درخواست کنندگان زیر 16 سال الزامی است که هر دو نفر از والدین فرم درخواست ویزا را امضا کنند.

2- حتما توجه داشته باشید ، ویزا بایستی از کشوری درخواست شود که هم مبدا ورودی شماست و هم بیشتر مدت زمان سفر شما در آن کشور سپری میگردد و این موضوع باید از طریق رزرو بلیط ( برای نشان دادن مبدا ورودی ) و رزرو هتل ( برای نشان دادن مدت زمان اقامت ) اثبات شود. عدم رعایت این موضوع در زمان تشکیل پرونده موجب رد درخواست ویزای آلمان میشود.

3- فرم ویزا را قبل از ورود به سفارت آلمان تکمیل و امضا نمایید و از تمامی مدارک قبل از ورود به سفارت کپی تهیه کنید. توجه داشته باشید که اگر خانوادگی سفر می‌کنید ، برای دریافت ویزای آلمان برای هر کدام از اعضای خانواده باید فرم جداگانه‌ای پر شود.

4- هزینه تشکیل پرونده معادل 60 یورو برای ویزاهای شینگن 90 روزه است و فقط به یورو قابل پرداخت است . لطفا توجه داشته باشید صندوق سفارت آلمان از پذیرش اسکناس های تاخورده ، پاره و کثیف امتناع میکند . از آن جایی که سفارت به طور محدود اسکناس ریز در اختیار دارد ، لذا خواهشمند است مبلغ را در صورت امکان دقیقاً برابر میزان هزینه ویزا شمرده و پرداخت نمایید. سفارت از پذیرفتن یورو به صورت پول خرد (سکه) معذور است و تنها اسکناس های پنج ، ده ، بیست ، پنجاه و صد یورویی قابل قبول خواهند بود. پرداخت با کارت امکان پذیر نیست .

5- تاکید میشود ، هر گونه عمل متقلبانه و غیر قانونی ، جعل مدرک و ارائه مدارک مخدوش توسط متقاضی ویزای آلمان موجب رد درخواست ، عدم امکان ورود به سفارت آلمان و در نظر گرفتن محرومیتهای طولانی مدت برای اخذ ویزای شینگن از تمام کشورهای حوزه شینگن میگردد .

نکات مهم پس از رد درخواست یا اخذ ویزای شینگن آلمان

1- لطفا توجه داشته باشید ، در صورت رد درخواست ویزای آلمان ، هیچ مبلغی از طرف سفارت به شما مسترد نمی گردد .

2- اخذ ویزای آلمان ، به تنهایی هیچ ضمانتی بر ورود به منطقه شینگن ایجاد نمیکند و تصمیم گیری در خصوص اجازه ورود در مرزهای شینگن بر عهده پلیس مرزی قرار گرفته است که طبق مقررات میتواند در هنگام ورود خواستار ارائه مدارک مربوط به محل اسکان ، دعوتنامه یا رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما و مدارک مثبت مالی که نشان دهنده منابع مالی کافی برای پوشش هزینه های دارنده ویزا باشد ، گردد .

3- دارندگان ویزای شینگن سالیانه آلمان با امکان یکبار ورود و یا چند بار ورود نمیتوانند در هر 6 ماه بیش از 90 روز در مرزهای شینگن باقی بمانند.

 وقت سفارت آلمان

اخذ وقت سفارت آلمان در فصل های مسافرتی و همچنین در فصل اخذ ویزاهای دانشجویی بسیار سخت و گاهی اوقات غیر ممکن است . در حال حاضر به دلیل تقاضاهای بسیار بالا برای اخذ ویزای شینگن آلمان ، صرفا تنها تحت شرایط خاص انسانی و یا موارد اضطراری پزشکی وقت های ویژه برای ورود به سفارت کمتر از 5 روز وجود دارد و تحت عناوین دیگر به هیچ عنوان امکان پاسخگویی و اختصاص وقت وجود ندارد. وقتهای جدید مصاحبه برای دریافت ویزای شینگن آلمان به طور معمول روزهای یکشنبه آزاد میشود و تا پایان رزرو آخرین وقت موجود ، ثبت نام ادامه خواهد داشت .

نکته : لطفا توجه کنید سفارت آلمان در تهران قوانین سختگیرانه ای برای اجازه ورود به سفارت دارد . لطفا حتما هنگام ثبت نام در وبسایت سفارت به صحیح بودن اطلاعات هویتی و شماره پاسپورت خود  دقت کنید ، چون کوچکترین تفاوتی در نام ثبت شده در هنگام اخذ وقت سفارت و هنگام ورود به سفارت موجب ابطال وقت و جلوگیری از ورود به سفارت خواهد شد . حتما راس ساعت مقرر جلوی درب سفارت آلمان حضور داشته باشید چون حضور زود هنگام باعث انتظار در جلوی درب سفارت و حضور دیر هنگام باعث ابطال وقت گرفته شده برای ارائه درخواست ویزای آلمان می گردد.

پس از رزرو وقت مصاحبه در وبسایت ، برای درخواست ویزا در همان روز تصویر اسکن شده گذرنامه را همراه با ذکر نام و تاریخ و ساعت وقت ملاقات به آدرس terminbuchung@tehe.diplo.de ارسال نمایید. اگر وقت مصاحبه رزرو شود ولی تصویر گذرنامه مربوط به آن فرستاده نشود ، وقت مصاحبه ویزای آلمان بدون هیچ گونه اطلاع رسانی لغو خواهد شد.

سوالات متداول درباره اخذ ویزای آلمان

(برای دریافت پاسخ سوالات روی سوال کلیک کنید)

1- آیا امکان ثبت چند وقت درخواست ویزای شینگن آلمان برای یک نفر وجود دارد ؟

2- برای تنظیم برنامه سفر و ارائه درخواست ویزای شینگن آلمان چه میزان وقت لازم است ؟

3- آیا پس از مراجعه به سفارت ، امکان رفع نقص مدارک ویزای شینگن آلمان در زمان دیگری وجود دارد ؟

4- آیا امکان باطل کردن یا تغییر زمان وقت سفارت آلمان وجود دارد ؟

5- آیا میتوان به افرادی که اطراف سفارت اقدام به فروش وقت سفارت آلمان میکنند اعتماد کرد ؟

6- آیا میتوان قبل از حضور در سفارت آلمان مدارک ویزای شینگن آلمان را برای سفارت ارسال کرد ؟

ویزای آلمان

آدرس سفارت آلمان در تهران

تهران ، خیابان فردوسی ، شماره ۳۲۴-۳۲۰


ساعات کار سفارت آلمان در تهران

روزهای یک شنبه ، چهار شنبه و پنج شنبه ازساعت ۷/۰۰ تا ۱۵/۳۰
روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت ۷/۰۰ تا ۱۶/۰۰


ساعات کار بخش تأیید مدارک سفارت آلمان

یک شنبه تا پنج شنبه ، از ساعت 7/30 تا 10/30

برای دریافت اطلاعات جامع و تکمیلی کشور آلمان روی لینک های زیر کلیک کنید

هتل های برگزیده آلمان

سفرنامه آلمان

جاذبه های گردشگری آلمان

برای دانلود کد هدیه روزانه ویزای آلمان ، هر سه قسمت کدهای زیر را دانلود کنید و پس از دانلود ، مطابق راهنمای موجود در فایلهای دانلود شده عمل کنید.

*** کد هدیه روزانه مگاتور را دریافت کنید ***