جاذبه های گردشگری کرواسی

درباره  جاذبه های گردشگری کرواسی


جاذبه های گردشگری کرواسی عمدتا به دلیل وجود مکانهای طبیعی بسیار زیبا و بکر مانند کوهستان ها و چشمه ها و رودخانه و سواحل رویایی دریای آدریاتیک با آب و هوای مطبوع مدیترانه ای و شهرهای بندری تاریخی و رویایی و نیز جزایر زیاد با آبهای زلال و صاف است.از مکانهای تاریخی میتوان به شهر دوبرونیک اشاره کرد که تحت حفاظت یونسکو قرار دارد . در کرواسی بالغ بر 151 موزه نمایشگاه و گالری وجود دارد که از عمده‌ترین آنها میتوان به موزه باستان‌شناسی زاگرب و اسپلیت، ‌نمایشگاه دائمی هنرهای مذهبی در زادار ،‌ گالری مدرن زاگرب، ‌موزه‌ میمارا و موزه‌های منطقه‌ای استان‌ها اشاره نمود. از دیگر مراکز قابل ذکر میتوان به کلیسای جامع زاگرب (کاتدرال ) وبخش قدیمی شهر زاگرب وقلعه‌های تراکوشچان ، واراژدین ، موزه‌های باستان شناسی زاگرب ،‌ زادارو پولا در شهر اسپیلیت ، موزه مخصوص آثار و یادبودهای باستانی   اشاره نمود.
از دیگر مراکز گردشگری و تفریحی میتوان به شهرهای ساحلی دریای آدریاتیک از جمله شهرهای دوبرونیک ، پولا ، اسپیلیت ، بورچ ، اماگ ، و زاگرب پایتخت کرواسی اشاره کرد و آبگرم معدنی واراژدین ، استوبیچکه و کراپینسکا جزءٍ مراکز درمانی کرواسی محسوب میشوند.در اینجا سعی میکنیم به مهمترین جاذبه های گردشگری کرواسی همراه با عکس بپردازیم.

شهر بندری دوبرونیک  Dubrovnik City


شهری بندری دوبرونیک در جنوب کرواسی و در ساحل غربی دریای آدریاتیک قرار گرفته است . این شهر به عنوان مروارید آدریاتیک شهرت دارد .این شهر امروز بیشتر شبیه موزه ای زنده است که کیفیت و حال و هوای قرون وسطایی دارد و پر از کلیساهای باروک و کوجه ها و  خیابانهای با سنگفرش رومی است. این شهر شیک پر از کافی شاپ ها و رستوران های مجلل و شیک است. شاید جالب باشد که بدانید قسمتهای زیادی از سریال پرطرفدار گیم آو ترون Game of Trone در این شهر فیلم برداری شده است.این شهر بدون تردید مقصد اول گردشگران و مهمترین جاذبه گردشگری کرواسی محسوب میشود.

شهر زاگرب


شهر زاگرب که پایتخت کشور کرواسی است با بیش از 800 هزار جمعیت بزرگترین شهر این کشور بوده و در سالیان اخیر به یکی از مقاصد گردشگران دنیا تبدیل شده است بطوریکه در سال 2005 بیش از نیم میلیون از این شهر بازدید کرده اند که البته بیشتر از خود کشوهای اروپایی بوده اند. معماری این شهر بسیار خاص بوده و شبیه معماری شهرهای قرون وسطایی اروپاست(معماری سبک اتریش – مجارستان) و سنگفرشهای شهر یادور شهرهای ونیز و بوداپست و پراگ میباشد. زاگرب، تا دریای آدریاتیک حدود ۲ ساعت فاصله دارد. در شمال این شهر کوه اسلیه ‏‎(Slieme)‎‏ و در جنوب آن ‏رودخانۀ سارا قرار دارد.‏
در زاگرب مکان ‏های زیادی برای گشت و گذار و تفریح وجود دارد. زاگرب به شهر موزه نیز شهرت دارد و تقریبا در هر میدان یک موزه میتوانید ببینید. Mimara Museum و Archaeological Museum و Arts and Crafts Museum از جمله معروفترین آنها میباشند.از مکانهای دیدنی زاگرب میتوان به باغ گیاه شناسی ، گرین ‏هورسزهیو ، میدان بان ژلاچیج مرکزی ، میدان گل (زیبا و عالی برای نوشیدن قهوه و لَم دادن در آفتاب)، خیابان زیبا, و معروف Tkalciceva Street (مملو از کافه های کوچک) کلیسای جامع ، کلیسای سنت مارکو ، برج لوتسرکاک ،ساختمان تئاتر ملی کرواسی یا Croatian National Theatre و King Tomislav Squareاشاره نمود.

از سایر جاذبه های گردشگری کرواسی در زاگرب میتوان به دریاچۀ جوران در جنوب غربی زاگرب اشاره کرد که مکان مناسبی برای قایق سواری و شنا میباشد و نیز توصیه میکنیم که از پارک ماکسیمیر دیدن کنید. یک اثر طبیعی بزرگ با پوشش گیاهی ‏مصنوعی و نیز وحشی و ۵ دریاچه که در بهار و تابستان بسیار زیبا هستند و همچنین کوه اسلیه در کنار زاگرب که با ‏تراموا میتوان به آن دسترسی داشت و آنجا باید از قلعۀ کهن مِدوِه گراد بازدید کنید.

شهر بندری اسپیلیت Spilit City


اسپلیت دومین شهر بزرگ کرواسی و بزرگترین شهر در منطقه دالماتیا ‏‎(Dalmatia)‎‏ میباشد که در سواحل شرقی دریای ‏آدریاتیک قرار دارد .شهر اسپیلیت حدود 220 هزار نفر جمعیت داشته و در یک شبه جزیره بین قسمت شرقی خلیج ‏کاشتلا (‏‎(kastela‏ و کانال اسپلیت قرار دارد و نیز مرکز ایالت اسپلیت دالماتسیا می‌باشد.این شهر ازمهمترین جاذبه های گردشگری کرواسی بشمار میرود. از جمله جاذبه های دیدنی این شهر میتوان به قصر رومی امپراتور دیوکلتسیا ‏‎(Diocletio)‎‏ نام برد که در مرکز شهر اسپیلیت قرار داشته و در فهرست میراث جهانی یونسکو ‏به ثبت رسیده است.از سایر مکانهای گردشگری این شهر میتوان جزیره براکا- Braca Island، جزیره هوار- Hvar Island ، ساحل زلانتی رت و ساحل و پارک مرجان و موزه تاریخی کرواسی و کلیسای سنت دامنیوس و ساختمان تئاتر ملی کرواسی و ساختمان تاریخی Pula Arena (یک استادیوم قدیمی و تاریخی مشابه کلسیوم روم ) و جشنواره موسیقی و فرهنگی اسپیلیت اشاره کرد.

شهر ماکارسکا Makarska City


این شهر که در جنوب کرواسی و در ایالت اسپلیت دالماسیا و در کنار دریای آدریاتیک قرار دارد و دارای 28 کیلومترمربع مساحت  و بالغ بر 13هزار نفر جمعیت میباشد و از جاذبه های گردشگری کرواسی بشمار میرود. از دیدنی های این شهر می توان به کلیسای سنت پیتر ، فانوس دریای پتروس قدیس ، صومعه فرانسیسکن ، کلیسای سنت مارک ، میدان آندریا کاسیچ میوسیچ و کاخ ایوانیسوویچ واشاره کرد.
رستوران های غذای دریایی ، کافه های جالب و مراکز تفریحی در هر گوشه ای یافت میشوند. امکانات اقامتی خصوصی به وفور وجود دارند ، هتل های قدیمی به تازگی بازسازی شده اند و همچنین به تازگی دو هتل جدید ، هتل پارک و هتل اُسجاوا نیز بازگشایی شده اند. با توجه به آب و هوای مدیترانه ای این منطقه در فصل گرما یعنی آپریل تا اکتبر  روزهای بارانی نادر هستند و گردشگران  می توانند در طول روز از فعالیت های تفریحی و ورزشی آبی لذت ببرند. به علاوه سفرهای روزانه به جزایر همسایه از قبیل کورکولا ، هوار یا براک به وسیله قایق های بزرگ سیاحتی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کرواسی در این شهر میباشد.

اگرچه ماکارسکا بیشتر برای سواحل فوق العاده زیبا و هوای تابستانه شگفت آورش شناخته میشود، اما این منطقه دیدنی های فرهنگی و طبیعی بیشماری نیز برای گردشگرانوجود دارد. به عنوان مثال میتوان از کلیسای سنت پیتر مربوط به قرن سیزدهم نام برد که در جوار یک خلیج نعل اسبی قرار گرفته و بر مرکز شهر مشرف است .میدان اصلی آندریا کاسیچ میوسیچ ، فانوس دریایی پتروس قدیس ، از دیگر دیدنیهای این شهر محسوب میشوند.

پارک ملی دریاچه پلیتوایس ( Plitvice Lakes National Park )


این پارک نیز از مهمترین و معروفترین جاذبه های گردشگری کرواسی و حتی دنیاست که در سال ۱۹۷۹ در لیست میراث جهان ی یونسکو جای گرفت. این دریاچه ها در بین شهر زاگرب وشهر ساحلی زادار قرار دارند. این پارک در امتداد رودخانه قرار گرفته است . ۱۶ دریاچه ی موجود در این پارک بوسیله یک سری آبشار بصورت زنجیروار به یکدیگر متصل شده اند و طولاین آبشارهای زنجیره ای به بیش از ۸ کیلومتر میرسد.در عین حال این پارک محل زندگی آهوهای کوهی ، خرس ها ، گرگ ها ، گرازهای وحشی گونه های نایابی از پرندگان است . مساحت این پارک حدود ۳۰۰ کیلومتر است
اختلاف ارتفاع زیادی نیز در زمین این پارک وجود دارد که در بلندترین نقطه به ۱۲۸۰ متر در کوتاه ترین نقطه به ۳۸۰ متر میرسد. اما اختلاف ارتفاع بین دریاچه ها تنها ۱۳۵ متر است. بلندترین آبشار این پارک با ۷۰ متر ارتفاع، Veliki Slap نامیده میشود.هیجان انگیزترین بخش در مورد این مکان این است که بر خلاف بسیاری از این نوع پارک ها که شنا و شیرجه زدن در آنها ممنوع است در اینجا اما شما بازدید کنندگان تشویق به شیرجا و شنا در این دریاچه ها میشوند. یکی از هیجان انگیزترین راهها برای بازدید پارک ملی پلیتوایس ، تور قایق سواری بر روی رودخانه است.این پارک جایزه گل طلایی اروپا را به دلیل گل­های متنوع دریافت نموده است..

ساحل زلاتنی رَت – Zlatni Rat Beach


ساحل زلاتنی یا دماغه طلایی و یا شاخ طلایی یکی از معروف ترین سواحل اروپا و یکی از برترین جاذبه های گردشگری کرواسی میباشد. زلاتنی رت نزدیک شهر بل ودر ساحل جنوبی جزیره برکا در جنوب کرواسی قرار دارد و به شکل یک دماغه و بیرون زدگی در آبهای زلال دریای آدریاتیک است ک منظره بسیار زیبا و چشم نوازی ساخته است بعلاوه این ساحل در لیست ده ساحل زیبای دنیا قرار دارد.ماسه های این ساحل ، به دلیل جزر و مد ، پیوسته و دائم در حال حرکتند. گستردگی این ساحل باریک و کوچک با سنگ ریزه های سفید ، در دو طرف تنها ٦٣٤ متر است. این جزیره به عنوان مکان باد سواری (اسکی بادی) نیز معروف است.

پارک ملی جزیره ملیت (Mljet Island National Park)


جزیره ملیت جنوبی ترین شرقی ترین جزیره دریای آدریاتیک در منطقه دالماسی است. در بخش شمال غربی این جزیره ناحیه حفاظت شده ای وجود دارد که پارک ملی Mljet نام دارد. زیبا یی آن منحصر بفرد است ، زیرا دو دریاچه شور را بهم وصل کرده و مناظری غنی از جنگل دارد.دوچرخه سواری و پیاده روی در کنار این دریاچه ها و میان جنگلها از تفریحات مورد علاقه گردشگران در این مکان میباشد.بدون تردید این جزیره از مکانهای مفرح و ازجاذبه های گردشگری کرواسی میباشد.

هوار (Hvar Island)


هوار که عنوان ملکه دالماسی را کسب کرده است و به عنوان سبزترین پرآفتـاب ترین جزیره از جزایر کرواسی شناخته میشود و یکی از برترین جاذبه های گردشگری کرواسی محسوب میگردد . چشم اندازهای این جزیره حاوی مزارع وسیع استخدوس ، زیتون زارها و تاکستان های انبوه میباشد. شهر هوار مرکز فرهنگی جزیره است و با سواحل شنی بیشمار، پر از کافی شاپ ها و رستوران های شیک است.