جاذبه های گردشگری صربستان

درباره  جاذبه های گردشگری صربستان


جاذبه های گردشگری صربستان عمدتا به دلیل وجود مکانهای طبیعی بسیار زیبا و بکر مانند کوهستان ها و چشمه ها و رودخانه و نیز وجود جشنواره های متعدد موسیقی و هنری است.این کشور در بخش جنوب شرقی اروپا و مرکز شبه‌جزیره بالکان واقع شده است. ناحیه شمال این کشور پوشیده از جنگلزارهای وسیع و جنوب آن دارای تپه‌ها و کوه‌های فراوان است. صربستان حدودا ۱۵ قله با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا دارد و پنج پارک ملی به نام‌های دیِرآپ (Djerdap)، تارا (Tara)، کوپائونیک (Kopaonik)، سارمانتین (Sar ‎Mountains) و فراسکا گورا (Fruska Gora) با پوشش گیاهی دست‌نخورده و سالم در محدوده مرزهای این کشور وجود دارد.صربستان امروزی ترکیبی از فرهنگ‌هاست. این کشور در گذشته متحمل جنگ‌های فراوانی از طرف رومیان، عثمانی‌ها و سایر کشورها شده است. اما در حال حاضر مکانی برای سرگرمی است و همانطور که گفته شده فستیوال‌های فرهنگی و هنری مختلفی در آن برگزار میشود. صربستان جایی است که فرهنگ شرقی با فرهنگ غربی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد و شهر های مرتبط به قرون وسطی با قلعه‌ها و صومعه‌های باستانی در می‌آمیزد.در اینجا به تعدادی از جاذبه های گردشگری صربستان اشاره میگردد.

کوه یا پارک ملی کوپائونیک – Kopaonik


Kopaonik بلندترین کوه در صربستان  و یکی از جاذبه های گردشگری صربستان محسوب میشود که در سال 1981 به پارک ملی تبدیل شد. این پارک ناهموار است و منظره بسیار زیبایی دارد. همچنین میزبان فعالیت‌های اسکی است و می‌تواند در یک ساعت بیش از 32000 اسکی باز را در خود جای دهد و در واقع به عنوان باتوقی برای اسکی بازان محسوب میشود.برف از نوامبر تا می در آن وجود دارد. در تابستان بهترین مکان برای پیاده روی و کوهنوردی است و گونه های مختلف و زیبایی از گیاهان و جانوران در آن دیده می‌شود. کوه‌های موجود در این ناحیه برای ثروت معدنی همچون طلا، نقره، آهن و روی شناخته شده و مشهور است.

رشته‌کوه کوپائونیک به دلیل بهره‌ سرشاری که از زیبایی طبیعی دارد، در سراسر جهان شناخته‌شده است و گردشگران زیادی  هم در زمستان و هم در تابستان به این منطقه می آیند. این کوهستان به خاطر اقلیم دلگشا و مطبوعش که به‌ طور میانگین ۲۰۰ روز در سال هوای آفتابی بر آن حاکم است لقب کوهستان آفتاب را گرفته است.

شهر نیس(NIS) یا شهر نیش Niš


شهر پرجنب و جوش نیش که سومین شهر بزرگ صربستان نیز محسوب میشود یکی دیگر از جاذبه های گردشگری صربستان است  و در  بین بلگراد و صوفیه یا اسکوپیه قرار گرفته است. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرها در اروپا و بالکان است و تاریخ آن به سال 279 قبل از میلاد می‌رسد. کنستانتین کبیر ، بنیانگذار قسطنطنیه، در این شهر به دنیا آمده است. بنای یادبود او را می‌توانید در مرکز شهر پیدا کنید. همچنین در مرکز شهر قلعه‌های مرتبط با قرن هجدهم قرار دارد که در زمان تصرف عثمانی ها ساخته شده است. برج جمجمه یک بنای مخوف اما منحصر به فرد است که از جمجمه صرب‌هایی که توسط عثمانی‌هاسر بریده شده اند ساخته شده است. در جنوب شرقی این شهر Niška Banja قرار داردکه یک چشمه آبگرم محبوب در میان افراد محسوب می‌شود. این چشمه به خاطر آبگرمی مشهور شده است که خاصیت درمانی دارد و بیشتر افراد معتقدند می‌تواند روماتیسم را درمان کند.

پارک ملی درداپ -Derdap


پارک ملی Derdap که یکی از جاذبه های گردشگری صربستان بوده که چهار دره دارد که در طول 115 کیلومتر گسترش یافته است. یکی از این دره‌ها به نام Gospodin vit، یکی از عمیق‌ترین رودخانه‌ها در جهان را داراست. این دره‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و دره درداپ را به وجود می‌اورند. این دره‌ها همچنین با عنوان دروازه آهن نیز شناخته شده و مشهورند زیرا این ناحیه ورودی جنوبی به کوه‌های کارپات است. این پارک در رودخانه دانوب در نزدیکی قلعه Golubac واقع شده است.پارک ملی درداپ میزبان گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است و یکی از پربازدیدترین نقاط در صربستان محسوب می‌شود.

جشنواره موسيقی اکسيت/ شهر نووی ساد Novi Sad


این جشنواره امروزه به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در صربستان تبدیل شده است  که هر ساله در تابستان و در ماه جولای در شهر نوی ساد برگزار میشود.نووی ساد یک شهرستان زیبا در کنار رودخانه دانوب است و میزبان بهترین سواحل میباشد. بر اساس استانداردهای اروپایی این شهر یکی از جوان ترین شهرها ( در اواخر قرن هفدهم ساخته شده است) محسوب می‌شود و دومین شهر بزرگ صربستان است. شاید بتوان گفت این شهر بیشتر به خاطر فستیوال‌های موسیقی سالانه که در Petrovaradin( قلعه ای که هرگز فتح نشده است) برگزار می‌شود مشهور و شناخته شده است. ساختمان‌های قابل توجه شامل تالار قدیمی شهر ( در مرکز میدان اصلی)، Dvorac Dundjerski( قلعه قدیمی محافظت شده) و کلیسای سنت جرج بزرگ است.

شهر بلاکِرکُوا (Bela Crkva)


این شهر از مهمترین جاذبه های گردشگری صربستان محسوب میشود . دو رودخانه چشم‌نواز و هفت دریاچه مصنوعی دل‌انگیز  لقب ونیز استان وژوودينا را برای شهر بلاکرکوا به ارمغان آورده است. این شهر کوچک که در جنوب منطقه تاریخی بنات (Banat) واقع شده است و از نظر موقعیت جغرافیایی و برخورداری از طبیعت زیبا و پتانسیل گردشگری جزو شهرهای غنی و نمونه این کشور است. دریاچه‌های هفت‌گانه شهر بلاکرکوا که به‌تدریج و بر اثر چندین دهه عملیات شن‌برداری در دشت‌های مجاور این شهر و روستای وراسِوگای (Vračev Gaj) ایجادشده‌اند ، بزرگ‌ترین جاذبه‌ گردشگری این شهر محسوب می‌شوند. . در فصولی از سال که بازدید گردشگران به اوج خود می‌رسد، روزانه بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در کنار این دریاچه‌های هفت‌گانه حاضر می‌شوند و به تفریح و سیاحت می‌پردازند.

خيابان کنز ميخايلوا (Knez Mihailova)


بدون شک یکی از جاذبه های گردشگری صربستان و شهر بلگراد این خیابان میباشد.این خیابان محل زندگی قشر ثروتمند و بانفوذ صربستان در قرن نوزدهم بوده است و تصویر روشنی از معماری این قرن ارایه می‌دهد.این خیابان اولین خیابان شهر بلگراد بود که به‌طور رسمی نام‌گذاری شده و مورد ساماندهی قرار گرفت. در حال حاضر کنز میخایلوا مرکز خريد شهر بلگراد و گذرگاه جذابی برای پیاده‌روی است و بعد از ظهر ها محلی برای قدم زدن و و نیز مکانی برای اجرای انواع موسیقی های خیابانی و رقصهای گروهی و سایر فعالیت های هنری و سرگرمی میباشد. این گردشگاه میدان جمهوری را به بوستان كاله مگدان  (Kalemegdan) پیوند میدهد. بناهای تاریخی و فرهنگی ارزشمندی در این خیابان به چشم می‌خورند که برای نمونه میتوان به هتل سرپسکا کرونا (ملقب به تاج صربستان) اشاره کرد. این بنا در سال‌هایی نه‌ چندان دور مجلل‌ترین رستوران بلگراد تلقی می‌شد و حالا با تغییر کاربری تبدیل به کتابخانه شهر شده است.

جشنواره فیلم و موسیقی کاستندروف – Kustendorf Festival


این جشنواره یکی از جاذبه های گردشگری صربستان محسوب میشود.جشنواره فیلم کاستندورف یک جشنواره کوچک است که از سال ۲۰۰۷ هر سال در مناطق کوهستانی درونگراد صربستان برگزار می شود. این جشنواره به ابتکار امیر کاستاریکا کارگردان نامدار صربستانی که برنده دو نخل طلای کن است راه‌اندازی شده است و سال گذشته عباس کیارستمی را در هیات داوران خود می دید. امسال کاستاریکا با دعوت از لیلا حاتمی او را به عنوان رئیس هیات داوران این جشنواره برگزید.این جشنواره در شهر محل تولد کاستاريکا «موکرا گورا» برگزار میشود. در این جشنواره که با حمایت سازمان میراث فرهنگی صربستان انجام میشود بازیگران بزرگی مانند جانی دپ و خانم مونیکا بلوچی و لیلا حاتمی و گارگردانان برجسته های مانند اصغر فرهادی حضور یافته و میهمان امیر کاستاریکا و روستای ویژه ساخت او برای این جشنواره بوده اند.

باغ‌وحش شهر بلگراد


باغ‌وحش شهر بلگراد نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری صربستان محسوب میشود که در منطقه کاله مگدان کوچک واقع‌شده است. این باغ در سال ۱۹۳۶ به دست ولادا ایلیتس (Vlada Ilic) شهردار وقت بلگراد بازگشایی شد و خیلی زود جای خود را در میان مردم شهر باز کرد. در آغاز، مساحت این باغ‌وحش ۳/۵ هکتار بود و رفته‌رفته وسعت آن به ۱۴هکتار افزایش یافت.