جاذبه های گردشگری مسکو

درباره  جاذبه های گردشگری مسکو


جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مسکو بیشتر به لحاظ تاریخی و فرهنگی مورد توجه گردشگران قرار دارند.در این شهر قدیمی آثار دیدنی و تاریخی بسیاری وجود دارد موزه ها و کلیساهای فوق العاده زیبا ، برجهای بزرگ و زیبای هفت خواهران استالین و … از جمله این جاذبه ها میباشند. مسکو با داشتن 36 مجموعه تاریخی ، 221 موزه ، 2000 کتابخانه و بیش از 4000 اثر دیدنی ، دیدنی ترین شهر روسیه است . بسیاری از این آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.در اینجا به تعدادی از مهمترین مکان های گردشگری شهر مسکو اشاره میگردد.

میدان سرخ


میدان سرخ مسکو از مشهورترین جاذبه های گردشگری مسکو محسوب میشود. این میدان در قلب شهر مسکو قرار گرفته و نماد کشور روسیه به شمار میرود. این میدان توسط تزارها در سال 1480 ساخته شد و توسط معمار مشهور ژوزف بویوف (۱۸۳۴- ۱۷۸۴) یکی از استادان برجسته کلاسیک روسی نیمه دوم قرن نوزدهم ،دوباره طراحی و بازسازی گردید.میدان سرخ مسکو با 695 متر طول و 13 متر عرض در بر گیرنده معروف ترین بناهای روسیه همچون کرملین ، کلیسای سنت بازیل و مرکز خرید گام است. میدان سرخ بعد از میدان بعد از میدان تیان آمن چین و میدان نقش جهان اصفهان سومین میدان بزرگ دنیا محسوب میشود. امروزه میدان سرخ بیشتر از جنبه تفریحی و تاریخی اهمیت دارد. در این میدان ، جهانگردان میتوانند از کلیسای قدیمی و زیبای باسیلی مقدس، موزه انقلاب، موزه لنین و هم چنین آرامگاه لنین بازدید نمایند.

کلیسای جامع سنت باسیل Cathedral of St.Basil The Blessed


کلیسای جامع سنت باسیل بی شک یکی از اصلی ترین و معروفترین جاذبه های گردشگری مسکو میباشد.بنای اصلی این کلیسا که کلیسای تثلیث نیز نامیده میشود در سال 1550 ساخته شد و بقیه بناهای آن در سال 1358 ساخته شد.این عمارت در میدان سرخ مسکو قرار دارد. کلیسای جامع به دستور ایوان مخوف ساخته شده و مانند دیگر آثار و بناهای میدان سرخ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.گنبدهای پیازی شکل و رنگارنگ کلیسای سنت باسیل نماد مسکو محسوب میشود. این معماری بی نظیر یکی از خارق العاده ترین بناهای روی کره زمین است و شامل مجموعه ای سورئال از طاق ها و برجک هاست که در انتها به گنبدهای زیبا ختم میشوند و در نمای داخل این بنا نیز زیباترین نقاشی های دیواری مذهبی روسیه وجود دارند. در داخل هر کدام از ۹ برج این کلیسا یک کلیسای کوچک قرار دارد.گفته میشود که ایوان مخوف ، چنان تحت تاثیر معماری کلیسای جامع سنت باسیل قرار گرفته‌ بود که دستور داد تا چشمهای معمار آن ، پوستنیک یاکلووف را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به آن زیبایی طراحی کند. ابعاد این بنای زیبا 50 در 40 متر است..

متروی مسکو


یکی از جالبترین جاذبه های گردشگری مسکو ، متروی مسکو میباشد. به اعتقاد بسیاری از گردشگران متروی مسکو یک گالری هنری است. متروی مسکو در سال 1930 باز ساخته شده است . ایستگاههای این مترو به نام کاخ های مردم ساخته شده است. در طراحی ایستگاههای مترو مسکو از نقش های برجسته ، حاشیه های زینتی ، سنگ های مرمر ، مجمسه های برنز ، شیشه های رنگی و موزاییک های بیشماری استفاده شده است که تمی از مد روم شرقی را در خود جای داده است. این مترو روزانه ۸ میلیون مسافر را جابجا میکند.

خیابان آربات Arbat Street


از سایر جاذبه های گردشگری مسکو میتوان به خیابان آربات اشاره نمود. این خیابان یکی از قدیمی ترین و معروف ترین خیابان های شهر مسکو است و قدمت آن به قرن 15 میلادی بازمیگردد و طول آن بالغ بر یک کیلومتر میشود و بین میدان آرباتسکایا واروتا و میدان اسمولنسکایا قرار دارد.این خیابان در روزهای یکشنبه محل تجمع گروه های نمایشی نوازندگان آکروبات ها و غیره است که هزاران نفر از آن بازدید میکنند. این خیابان پر از آثار هنری و فروشگاههای هنری ، نقاشان پرتره ، موسیقی زنده ، فروشگاههای خرید سوغاتی و کافه میباشد. در کنار خیابان قدیم آربات و به موازات آن خیابان آربات جدید ساخته شده است که دارای فروشگاههای متعدد امروزی است که جهانگردان میتوانند از آنها وسایل مورد نیاز خود را از خوراک و پوشاک گرفته تا دوربین عکاسی و فیلم و نیز سوغات تهیه کنند.

کاخ کرملین


بدون تردید کاخ کرملین یکی از برترین جاذبه های گردشگری مسکو برای تمام گردشگران این شهر میباشد.کرملین در واقع یک قلعه یا دژ است و همانند میدان سرخ در قلب مسکو قرار دارد. قلعه کرملین شامل پنج کاخ و چهار کلیسای جامع می شود که دور تا دور آنها توسط دیوار و برج های کرملین محاصره شده است. وسعت این قلعه حدود ۲۸ هکتار بوده و دیوارهایی با ضخامت ۵/۳ تا ۵/۶ متر، ارتفاع از ۱۰ تا ۲۱ متر و طول ۲۲۳۵ دور تا دور این قلعه کشیده شده است..این قلعه به خاطر وسعت،شکوه،شاهکار معماری وهم اینکه از حکومت تزارها تا کنون مقر حکومت رهبران شوروی بوده دارای شهرت جهانی است.از جمله بناهای معروف این قلعه میتوان به برج تاینیتسکایا یا برج اسرار آمیز و برج اسپاسکایا (برج محافظ ) که در سالهای 1485 و 1491 توسط معمار ایتالیایی پترو آنتونیو ساخته شده اشاره کرد.تور روسیه بدون دیدن این قلعه بی معناست.بزرگترین کاخ این مجموعه کاخ بزرگ کرملین است که دارای 700 اتاق می باشد و مربوط به قرن 19 میلادی است. کرملین در روزهای پنجشنبه باز نیست و عکاسی داخل کاخ های آن ممنوع می باشد.

آسمانخراشهای هفتگانه مسکو


آسمانخراشهای هفتگانه مسکو یا هفت خواهران مسکو یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مسکو محسوب میشود. این بناهای زیبا نشاندهنده سبک خاص معماری روسی میباشد و در حقیقت برجسته ترین و شاخص ترین سبک معماری مسکو را می توان در ساختمان های آسمان خراش و هفتگانه ای مشاهده نمود که نظر هر بیننده را به خود جلب می نماید. نمای این ساختمان ها به ویژه در شب که با نورپردازی ویژه ای می درخشند، جلوه زیبایی به شهر میبخشد. در سال ۱۹۴۷ شورای وزیران اتحاد شوروی طرح جامعه شهرسازی برای شوروی را به تصویب رساند. در این طرح ساخت هشت بنای با عظمت برای مسکو در مطرح شده بود که از ۲۶ تا ۳۲ طبقه ارتفاع داشتند. در طراحی این ساختمان ها معماری قدیمی روسیه به ویژه سبک ساخت کرملین مورد توجه قرار گرفته بود. این هشت بنا قرار بود به مناسبت هشتصدمین سالگرد تاسیس مسکو ساخته شود، اما بنا به دلایلی که قبلا شرح داده شد هفت ساختمان بنا شدند.محل مورد نظر برای ساخت این بناها، هفت تپه ای بودند که مسکو بر روی آنها بنا شده است. این هفت ساختمان بین سال های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۷ توسط بیش از ۱۰ هزار مهندس، بنا ،کارگر و از جمله جمعی از زندانیان ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
این ساختمان ها عبارتند از : وزارت امور خارجه، دانشگاه دولتی مسکو، هتل هیلتون، هتل رادیسون رویال، ساختمان اداری و مسکونی مربوط به وزارت راه و ترابری، دوساختمان مسکونی در خیابان کاتلنیچسکایا و میدان کودرینسکایا.

موزه ترتیاکوف – Tretyakov Gallery


موزه ترتیاکوف  نیز یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مسکو میباشد . گالری ترتیاکوف در واقع موزه تاریخ هنر روسیه می باشد که توسط پاول میخایلوویچ ترتیاکوف که یک بازرگان روس بوده است ایجاد شده است. این کلکسیون طی سالهای متوالی جمع آوری شده است.این گالری در خانه ای که خانواده ترتیاکوف در سال 1851 خریداری کرده بودند قرار دارد.