جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ

درباره  جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ


بدون اغراق باید گفت سن‌ پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای تاریخی دنیاست و از گنجینه‌های تمدن بشری محسوب میشود و لذا در اینجا به معرفی جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ میپردازیم .این شهر که به ونیز شمالی و همچنین موزه در فضای باز معروف است. سن‌ پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است که یکی از حواریون حضرت عیسی بود و حامی این شهر زیبا پنداشته میشود. این شهر نه تنها پایتخت تاریخی روسیه، بلکه مرکز فرهنگی و علمی روسیه نیز میباشد.این شهر مرکز تقاطع راههای زمینی و بندری و از بندرگاههای مهم این جمهوری است . پتر کبیر علاقمند بود روسیه هر چه بیشتر به اروپا نزدیک شود و چون می خواست پایتخت روسیه باشد دستور ساخت پایتخت جدیدی را صادر کرد و امروزه پترزبورگ نامیده میشود . بنای شهر سن پترزبورگ با همکاری معماران روسی ایتالیایی و فرانسوی بر روی جزیره زایاچی در دلتای رود نوا در سال 1703 آغاز و به سرعت گسترش یافت . در ابتدا این شهر مجموع بیش از 100 جزیره بود که با کارهای مهندسی تعداد آنها به 42 جزیره کاهش یافت و اینک حدود 560 پل ارتباط بین این جزیره ها را برقرار میسازد . 20 پل از آنها متحرکند و 7 پل از این تعداد بر روی رود نوا قرار دارند . طول کلی پل ها 32 کیلومتر است و هر پل اسم خاص خود را دارد.این شهر بیش از 200 سال پایتخت روسیه بود یعنی از سال 1709 تا 1917 .بعد از این سال در پی انقلاب روسیه ابتدا به پترو گراد و بعد به نام لنینگراد تغییر نام یافت و درسال 1991 پس از درگذشت لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سابق مجدداً اسم آن از لنینگراد به سن پترزبورگ تغییر یافت .

کاخ پتروهوف – Peterhof  Palace


یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ کاخ پتروهوف میباشد. کاخ پترهوف مجموعه ای عظیم و باشکوه از قصر و باغ است که به دستور پتر کبیر در شهر سنت پترزبورگ ساخته شده است. کاخ پتروهوف در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند و در منطقه ی فدرال سنت پترزبورگ با معماری غرب گونه ی خود قرار گرفته است.این کاخ در میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. این کاخ زمانی قصر خصوصی پتر کبیر بوده است و در حال حاضر یکی از پربازدیدترین و محبوب ترین جاذبه های  گردشگری سن پترزبورگ است. کاخ پتروهوف از سال 2007 تا به امروز به عنوان یکی از عجایب روسیه در این کشور شناخته شده است.
قصر پترهوف از ۴ بخش باغ ها ، کاخ بزرگ ، فواره ها و آبشار ها تشکیل شده است.در این کاخ دو باغ یکی در بالا و دیگری در پایین کاخ ساخته شده است که بازدید از باغ بالا رایگان و بازدید از باغ پایین به علت ریزه کاری های فراوان در ساخت آن هزینه برابر با ۴۵۰ روبل را در بر دارد.در کاخ پتروهوف 176 عدد فواره وجود دارد.هم چنین ۶ آبشار از جمله آبشار تچه طلایی هیل فاونتین ، تریک ، شیر هرمی ، خورشید و نپتون قرار دارند. آبشار بزرگ این باغ دارای ۶۴ فواره و ۲۰۰ مجسمه ی برنزی است.

موزه هرمیتاژ – Hermitage Museum


یکی از برترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ موزه بسیار دیدنی هرمیتاژ است. موزه هرمیتاژ در سواحل رودخانه نوا قرار داشته ، محل اقامت امپراطور و کاترین کبیر بوده است. در ساختمان سه طبقه ای این موزه طیف گسترده ای از هنر جهان در زمان باستان ، آثار قرن بیستم روسیه و اروپا ، مجموعه افسانه ای نقاشی های امپرسیونیسم و پست امپرسیونیسم ، سقف طلایی ، طلا و نقره ، جواهرات سلطنتی، چلچراغ های کریستال و موزاییک هایی که استادانه طراحی شده اند دیده میشوند.بازدید از این موزه به تمام گردشگران سن پترزبورگ توصیه میگردد.این موزه در زمان دختر پطر کبیر ساخته شد و بعدها توسط کاترین کبیر گسترش یافت و به تدریج و با گذشت زمان به کلکسیونی از نفیس ترین اشیا جهان و محل نگهداری کلکسیون شخصی کاترین تبدیل شد.این موزه دارای ۱۰۵۷ سالن مختلف و۳۰۰۰۰۰۰ اثر است. تخمین زده شده که اگر برای دیدن هر قطعه این موزه تنها یک دقیقه وقت صرف کنید ۱۱ سال طول می کشد تا کل موزه را بتوانید ببینید.

قلعه پیتر و پاول – Peter and Paul Fortress


این قلعه  تاریخی یکی از برترین جاذبه های سن پترزبورگ  محسوب میشود .قلعه پیتر و پاول دژ اصلی شهر سنت پترزبورگ محسوب میشود که توسط پتر کبیر در سال 1703  که در جزیره کوچکی در دلتای رود نوا شروع به ساخت شد. این قلعه طی یکسال ساخته شد ولی نتوانست از لحاظ نظامی مقاومت کند و بنابراین از سال 1706 دوباره با بدنه ای سنگی بازسازی شد. سازندگان آن دومنیکو ترزینی  ایتالیلیی و کریستوفر مینیخ آلمانی میباشند. ارتفاع متوسط دیوارهای قلعه 12 متر و ضخامت آنها حدود 10 متر میباشد. در مرکز قلعه کلیسای پتر مقدس قرار دارد که ساختمان آن با ارتفاع 122 متر اکنون نیز بلندترین ساختمان شهر به حساب می آید. این کلیسا از آن لحاظ دارای اهمیت می باشد که آرامگاه تمام امپراتورهای روسیه و خانواده ی آنها در آنجا قرار دارند.از  دیگر ساختمان های مهم میتوان به ضرابخانه ی روسیه اشاره کرد. این ضرابخانه از دوران قدیم تا امروز مسئول ضرب مسکوکات و انتشار اسکناس روسیه میباشد.از ساختمان های دیگر این  قلعه زندان باستیل روسیه معروف است.

کاخ کاترین یا دهکده سزار ها – Catherine  Palace


کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ است. این مجموعه در 30 کیلومتری سن پترزبورگ و در مکانی به نام تزارسکویه سلو قرار دارد که معنای آن دهکده تزارها میباشد.این عمارت منحصر به فرد محل اقامت تابستانی تزارهای روسیه بوده است. به جرأت می توان این مجموعه را مجلل ترین و با شکوه ترین بنای شهر سنت پترزبورگ نامید یکی از آثار گردشگری خارق العاده دنیا محسوب میشود. نمادی کامل از جاه طلبی های خاندان سلطنتی روسیه که از حیث ارزش آثار هنری و زیبایی منحصر به فرد آثار شاخصی مانند کاخ ورسای در فرانسه را پشت سر گذاشته است. قصر با شکوه کاترین، گالری کامرون، پارک زیبای کاترین همراه با دریاچه مصنوعی آن، قصر و پارک الکساندر از جمله مهمترین قسمت های این محل می باشند.
این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول ۳۰۰ متر با پله های بزرگ و اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آینه کاری استفاده شده است و وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار در این قصر قراردارند.در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبود پیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در سال ۱۷۷۰ در دریای سیاه ساخته شده است. در سال های ۱۷۹۲ تا ۱۸۰۰ قصر الکساندر به سبک کلاسیک پایانی به این مجموعه اضافه گردید. در سال ۱۸۱۱ مدرسه ای مخصوص اشراف زادگان و تیزهوشان در این مجموعه ساخته شد.این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد قرار داشت و پس از پیروزی روسیه بر ارتش سوئد باز پس گرفته شد.پتر کبیر در سال ۱۷۰۸ این منطقه را به همسر خود هدیه داد. طی سال های ۱۷۱۷ تا ۱۷۲۳ با دستور بعد از سقوط پادشاهی تزار ها این مجموعه به موزه تبدیل شد.

کلیسای ناجی در خون Church of the Savior on Blood


کلیسای ناجی در خون یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ بشمار میرود. عملیات ساخت و ساز کلیسای ناجی در خون در ۱۹۰۷ به پایان رسید .این بنا به سبک ملی‌گرایی رمانتیک طراحی شده‌است و در جایی که امپراطور الکساندر دوم کشته شد ، ساخته شده است.کلیسای ناجی تقریبا شبیه کلیسای سنت باسیل در مسکو است. معماری و آرایش کلیسای منجی به عهده معمار پارلاند بوده است که از فرم و آرایش کلیسای سن باسیل مقدس که در مسکو واقع شده است و در آن زمان به عنوان سمبل معماری سنتی در روسیه شناخته شده است. موزاییک های رنگی و زیبا و سنگ هایی که استادانه کنده کاری شده اند از ویژگی های برجسته نمای بیرونی کلیسا میباشند در حالی که در داخل بیش از 20 نوع مواد معدنی در موزاییک ها به کار رفته و زیباترین نما رو به وجود آورده اند.
مساحت کلیسای منجی 1642 متر مربع و ارتفاع آن 81 متر میباشد. تزار الکساندر دوم به واسطه لغو قانون ارباب و رعیتی در میان مردم محبوب شده بود.به همین خاطر پس از ترور او توسط انقلابیون در این محل هنگام ساخت کلیسا معماران موظف شدند تا محل ترور او را که بر روی پل بوده است را درون کلیسا جای بدهند که در نیمه غربی کلیسا قرار دارد و در سال 1907 میلادی توسط پوشش گرانبهایی پوشانده شد.در مکانی پایین تر از سطح کلیسا که با چند پله از سطح کلیسا جدا میشود میتوان نرده ها و پل آغشته به خون تزار را مشاهده نمود. این کلیسا بین سالهای 1883-1907 ساخته شده است .این کلیسا به اسامی دیگری نظیر کلیسای خون مقدس، کلیسای خون ریخته شده و .. نیز مشور است.

شبهای سفید سن پترزبورگ – White Nights in St. Petersburg


شبهای سفید سن پترزبورگ یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ است. شبهای سفید سن پترزبورگ که هر ساله از اوایل خرداد آغاز میشود در حقیقت یک پدیده طبیعی است و به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره زمین به وجود می آید بدین صورت که شبها در ایام روشن بوده و فرصت بسیار مناسبی برای ساکنان این شهر بوجود میاورد که در این شبهای سفید به گردش و تفریح در شب بپردازند.سن پترزپورگ هر ساله حدود هشت میلیون نفر گردشگر و جهانگرد را به خود جذب میکند که بیشتر این گردشگران در فصل تابستان و برای دیدن همین پدیده نادر یعنی شب های سفید به این شهر سفر می کنند.تراکم بیش از حد میهمانان غیر محلی در این شهر و کمبود و گرانی هتل ها و استراحتگاه های مناسب یکی از مهم ترین مشکلاتی است که گردشگران و علاقه مندان این شهر در فصل تابستان با آن دست به گریبان می شوند.