جاذبه های گردشگری و دیدنیهای سریلانکا

درباره جاذبه های گردشگری و دیدنیهای سریلانکا


سریلانکا با سالیانه 700 هزار گردشگر در حال تبدیل شدن به یکی از برترین مقاصد گردشگری در شرق آسیا می باشد. سالانه ین تعداد توریست بالغ بر 600 میلیون دلار برای این کشور ارز آوری دارند. سریلانکا با سالیانه 700 هزار گردشگر در حال تبدیل شدن به یکی از برترین مقاصد گردشگری در شرق آسیا می باشد. سالانه ین تعداد توریست بالغ بر 600 میلیون دلار برای این کشور ارز آوری دارند.سریلانکا با سالیانه 700 هزار گردشگر در حال تبدیل شدن به یکی از برترین مقاصد گردشگری در شرق آسیا می باشد. سالانه ین تعداد توریست بالغ بر 600 میلیون دلار برای این کشور ارز آوری دارند.سریلانکا با سالیانه 700 هزار گردشگر در حال تبدیل شدن به یکی از برترین مقاصد گردشگری در شرق آسیا می باشد. سالانه این تعداد توریست بالغ بر 600 میلیون دلار برای این کشور ارز آوری دارند.

شهر ساحلی بنتوتا – Bentota


شهر ساحلی بنتوتا در سریلانکا، واقع در استان گاله قرار گرفته است . این شهر در فاصله حدود 65 کیلومتری جنوب Colombo و 56 کیلومتری شمال گاله و در کنار رودخانه ای به همین نام و در ساحل دریای هند قرار گرفته است.این شهر که در ارتفاع سه متری از سطح دریا قرار گرفته است نام خود را از یک افسانه قدیمی که حاکی از حکومت شیطان در این رود گرفته است ( Ben + tota ). از مهمترین جذابیت های این شهر میتوان به سواحل زیبا و تفریحات رایج ساحلی و جزیره محافظت شده لاک پشت ها ، باغ بریف Brief Garden ، و معبد بودایی گالاپاتا Galapatha اشاره نمود.

کندی – Kandy


کندی نام آخرین پایتخت پادشاهان سریلانکاست و در فاصله حدود 120 کیلومتری کلمبو قرار گرفته و حدود 120 هزار نفر جمعیت دارد و امروزه جزء میراث جهانی آن به حساب میآید. بسیاری از افسانه ها ، رسوم محلی و سنت ها در این شهر تا به امروز زنده نگه داشته شده است . در این شهر می توان از رانندگی در اطراف دریاچه کندی ، که توسط سری ویکراما ، آخرین پادشاه سینهالا ، در سال 1806 ساخته شده است ، لذت برد. شهر کندی ، با وجود بازارهای متنوع ، مراکز هنری ، نمایشگاه های صنایع دستی و موزه ی جواهرات ، باغ ها ، معبد دندان بودا ، رقص های محلی و … باعث شده که کندی یک مکان بسیار زیبایی برای گردشگران سریلانکا بشمار آید و این دلایل باعث شده اند این شهر گرانترین شهر سریلانکا نیز باشد.
از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای سریلانکا در این شهر باید به جشنواره های کندی اشاره نمود . سالانه چهار جشنواره بزرگ در این شهر برگزار میشود که محبوبترین آنها جشن آسالا نام دارد.این جشنواره بیش از چهارصد سال قدمت دارد. در این جشنواره جایگاه و محفظه ‌ای که دندان منتسب به بودا در آن قرار دارد، به دور شهر گردانده می ‌شود. مردم این شهر نیز ضمن پوشیدن لباس‌ های سنتی و حمل مشعل با شرکت در این جشنواره به شادمانی می‌ پردازند. حضور بیش از یکصد راس فیل تزیین شده شکوه خاصی به این جشنواره سنتی می ‌دهد.

قلعه سیگیریا – Sigiriya Rock Fortress


قلعه سیگیریا یک قلعه باستانی است که در منطقه ماتال سریلانکا و در فاصله 77 کیلومتری از شهر کندی قرار گرفته است.این قلعه که به قلعه آسمان نیز شهرت دارد محبوبترین جاذبه های گردشگری سریلانکا در نزد گردشگران داخلی و خارجی میباشد و در فهرست میراث فرهنگ جهانی یونسکو ثبت شده است.دراین قلعه بقایایی از کاخها ، باغات ، مخازن آب ، استخر و بناهای دیگر مربوط به پادشاهی سینهالی وجود دارد.این صخره 200 متر ارتفاع دارد و برای رسید به بالای قلعه باید 1200 پله را بالا بروید ولی منظره بالای قلعه بسیار نفس گیر و زیباست و ارزش بالا رفتن از این پله ها را دارد. بر روی دیوارهای این بناها نقاشی های بسیار زیبایی وجود دارد که یادآور غارهای آجانتا در هند است. نام دیگر این قلعه که شیر سنگی نامیده می شد چرا که یک مجسمه شیر در مقابل در ورودی قلعه وجود دارد 600 فوت بلند است .

معبد بودای طلایی یا غار دامبولا – Dambulla Cave Temple


معبد غار دامبولا که به معبد بودای طلایی نیز شناخته میشود در 148 کیلومتری شرق کلمبو و 72 کیلومتری شمال کندی و در شهری به همین نام قرار گرفته و در سال 1991 به عنوان یک اثر جهانی در سازمان میراث فرهنگی جهان یونسکو ثبت گردیده است.این غار بزرگترین و در عین حال سالمترین معبد غاری در سریلانکا است و در صخره سنگی بزرگی به ارتفاع 160 متر قرار گرفته است و قدمت ساخت اولین غار به قرن یکم میلادی بازمیگردد.این مجموعه شامل 80 غار کوچک و بزرگ میباشد که درون 5 عدد از آنها مجسمه بودا و نقاشی وجود دارد.در این مجموعه 153 مجسمه بودا ، سه مجسمه پادشاهان سریلانکا و چهار مجسمه خدایان وجود دارد.نقاشی های دیواری ان مجموعه مساحتی بالغ بر 2100 متر را پوشش داده است که شامل وسوسه های شیطان توسط مارها و خطبه اول بودا میشود. شهردامبولا آخرین پایتخت سریلانكا پیش ازآنكه این كشور به دست انگلیسی‌ ها در سال ۱۸۱۵‬میلادی تصرف شود، بوده است. این شهر دارای باغ‌ های بسیار زیبایی است كه محصولات نظیر لیمو، فلفل، دارچین و ادویه‌جات معطر در آن كشت می‌ شود.

شهر تاریخی پولوناروا – Polonnaruwa


این پایتخت باستانی در نزدیکی شهرهای سیجیریا و دامبولا Sigiriya – Dambulla قرار داشته و پر از معابد بودایی ، صومعه ها و مجسمه ها است.این شهر از قرن 11 تا 13 پایتخت کشور سریلانکا بوده است.مهمترین جاذبه گردشگری و دیدنیهای سریلانکا در این شهر معبدی است که 4 مجسمه بزرگ بودا در آن قرار گرفته اند. یکی از آنها که به بودای خوابیده شهرت دارد مجسمه ای با طول 14 متر و حالت خوابیده با چشمانی نیمه باز و بالشی در زیر سر است و دیگری بودای ایستاده نام دارد مجسمه ایست به طول 7 متر و همانطور که از نامش پیداست حالت ایستاده دارد. بر طبق اعتقاده بوداییان سریلانکا برای بازدید از این معبد باید پا برهنه بود ه و به مجسمه های بودا پشت نکنند. از دیگر جاذبه گردشگری این شهر باید به دانشگاه علوم دینی آلاهانا اشاره کرد که بیش از 800 سال قدمت دارد و امروزه نیز روحانیون بودایی در آن تحصیل میکنند. دانشگاه مذهبی آلاهانا در فهرست میراث فرهنگی جهانی ثبت شده است.