جاذبه های گردشگری روسیه

درباره روسیه و جاذبه های گردشگری روسیه


روسیه در سالهای اخیر به یکی از مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شده است.جاذبه های گردشگری روسیه به دلیل وسعت زیاد (پهناورترین کشور دنیا ) و همینطور فرهنگ و تاریخ و تمدن بسیار زیاد است .علاوه بر این به علت وسعت زیاد شاهد جاذبه های طبیعی فراوانی نیز هستیم. روسیه با بیش از 17 اثر ثبت شده در سازمان جهانی میراث فرهنگ جهانی – یونسکو و همچنین مکانهای طبیعی و شگفت انگیز ، فروشگاهها و مراکز خرید بزرگ و از همه مهمتر امنیت بسیار خوب برای توریست ها ، یکی از مقاصد گردشگران دنیا میباشد. روسیه با حدود هفده میلیون و هشتصد هزار کیلومتر مربع واقع در شمال اوراسیا،پهناورترین کشور دنیاست.این کشور با 144 میلیون نفر،چهارمین کشور پرجمعیت دنیا است. پایتخت آن شهر مسکو میباشد.در میان مقاصد گردشگری و توریستی روسیه شهرهای مسکو ، سن پترزبورگ و سوچی از محبوبیت بیشتری در نزد گردشگران برخوردارند لذا در این مقاله به صورت مصور به معرفی جاذبه های گردشگری روسیه میپردازیم.

جاذبه های گردشگری و دیدنیهای سن پترزبورگ


بدون اغراق باید گفت سن‌ پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای تاریخی  روسیه و حتی دنیا  و یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است .این شهر از گنجینه‌های تمدن بشری محسوب می‌شود و به ونیز شمالی و  موزه در فضای باز  نیز معروف است. سن‌ پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است که یکی از حواریون حضرت عیسی بود و حامی این شهر زیبا پنداشته میشود. این شهر نه تنها پایتخت تاریخی روسیه، بلکه مرکز فرهنگی و علمی روسیه نیز میباشد.این شهر مرکز تقاطع راههای زمینی و بندری و از بندرگاههای مهم این جمهوری است . پتر کبیر علاقمند بود روسیه هر چه بیشتر به اروپا نزدیک شود و چون می خواست پایتخت روسیه باشد دستور ساخت پایتخت جدیدی را صادر کرد و امروزه پترزبورگ نامیده میشود . بنای شهر سن پترزبورگ با همکاری معماران روسی ایتالیایی و فرانسوی بر روی جزیره زایاچی در دلتای رود نوا در سال 1703 آغاز و به سرعت گسترش یافت . در ابتدا این شهر مجموع بیش از 100 جزیره بود که با کارهای مهندسی تعداد آنها به 42 جزیره کاهش یافت و اینک حدود 560 پل ارتباط بین این جزیره ها را برقرار میسازد . 20 پل از آنها متحرکند و 7 پل از این تعداد بر روی رود نوا قرار دارند . طول کلی پل ها 32 کیلومتر است و هر پل اسم خاص خود را دارد.این شهر بیش از 200 سال پایتخت روسیه بود یعنی از سال 1709 تا 1917 .بعد از این سال در پی انقلاب روسیه ابتدا به پترو گراد و بعد به نام لنینگراد تغییر نام یافت و درسال 1991 پس از درگذشت لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سابق مجدداً اسم آن از لنینگراد به سن پترزبورگ تغییر یافت .

 جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مسکو


شهر مسکو با تعداد زیادی از بنای تاریخی و مدرن و شگفت انگیز از مهمترین جاذبه های گردشگری روسیه محسوب میگردد.این جاذبه ها بیشتر به لحاظ تاریخی و فرهنگی مورد توجه گردشگران قرار دارند.در این شهر قدیمی آثار دیدنی و تاریخی بسیاری وجود دارد موزه ها و کلیساهای فوق العاده زیبا ، برجهای بزرگ و زیبای هفت خواهران استالین و … از جمله این جاذبه ها میباشند. مسکو با داشتن 36 مجموعه تاریخی ، 221 موزه ، 2000 کتابخانه و بیش از 4000 اثر دیدنی ، دیدنی ترین شهر روسیه است . بسیاری از این آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

جاذبه های گردشگری و دیدنیهای سوچی


شهر زیبا و ساحلی سوچی بزرگ‌ترین شهر توریستی روسیه و یکی از جاذبه های گردشگری  روسیه  محسوب میشود. هر تابستان حدود 2 میلیون نفر و در کل سال حدود 4 میلیون نفربه سوچی سفر می‌کنند. سوچی به پایتخت تابستانی روسیه و مروارید دریای سیاه هم معروف است.رشته‌های اسکی آلپاین و اسکی نوردیک المپیک و پارالمپیک زمستانی 2014 روسیه در «مجموعه‌ی اسکی رزا خوتور» در منطقه‌ی سوچی برگزار شد. سوچی در سرزمین کراسنودار در مرز غربی روسیه قرار دارد. این شهر در شمال شرقی کرانه ی دریای سیاه و در دامنه ارتفاعات پوشیده از برف رشته‌کوه قفقاز واقع شده است.. سوچی بزرگ (شهر و حومه) با درازای ۱۴۵ کیلومتر، طویل‌ترین شهر اروپا است.مساحت کل شهرستان سوچی 3500 کیلومترمربع است. جمعیت کنونی آن حدود 415 هزار نفر است.