جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تونس

درباره  جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تونس


سالانه 5 الی 7ميليون نفر گردشگر از تونس بازدید میکنند. تونس خوش‌آب و هواترين كشور شمال آفريقا است كه به لحاظ داشتن سواحل زيبا به كشور «سواحل ماسه طلايي» معروف است. سواحل شنهاي طلائي در كنار درياي لاجوردي مدیترانه ، كشتزارهاي بزرگ زيتون ومركبات فراوان از يك سو و آثار باقيمانده از دوران فينيقي ها ، كارتاژها ، رومي ها و عثماني ها همراه با معماري اسلامي عربي و آثاري همچون مسجد جامع ابن خلدون قصرهاي با شكوه ،اشيا عتيقه ،موزه ها، جواهرات بربر كه نمادي از عصر باستان اين كشور ميباشد از جمله جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تونس محسوب میشوند. مراكز اقامتي و تفريحي در اين كشور با 730 هتل مجهز و مجلل در شهرهاي حمامت ، سوسه ، نابوئل آماده سرویس دهی به گردشگران میباشند.اين كشور در سال‌هاي اخير توسعه ی قابل توجهي در صنعت گردشگري داشته است و به علت اهميت دادن دولت تونس به اين صنعت ، خدمات گردشگري آن در سطح بالايي است. در اینجا به معرفی تعدادی از برترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تونس میپردازیم.

آمفی تئاتر الجم – El Djem Amphitheatre


آمفی تئاتر الجم به نام استادیوم تیستروس نیز شهرت دارد یک آمفی تئاتر رومی است که در شهر توریستی الجم قرار گرفته است. این آمفی تئاتر بزرگ ظرفیت حدود 35 هزار نفر را داشته و بعد از آمفی تئاتر کلسئوم روم که 45 هزار نفر ظرفیت دارد و آمفی تئاتر کاپوآ در جنوب ایتالیا در مقام سوم قرار دارد. این بنا در سال 238 میلادی و به دستور سناتور گوردیان فرماندار وقت الجم که بعدها امپراتور روم شد ، احداث گردید. این بنا گرچه از بیرون سه طبقه به نظر میرسد اما دارای 5 طبقه است. طبقه زیر زمین این بنا مخصوص نگهداری از حیوانات درنده برای اجرای نمایش ها بوده است. در این آمفی تئاتر نیز مانند همتایانش در روم مبارزههای گلادیاتورها با یکدیگر و با حیوانات درنده انجام میشده است. قسمتهایی از فیلم معروف گلادیاتور در این آمفی تئاتر فیلم برداری شده است.
این آمفی تئاتر دردوران عثمانی ها به دلیل پناه آوردن مردم به آن از دست سلطان عثمانی برای فرار از مالیات به توپ بسته شد که علت اصلی تخریب آن می باشد. در جنگ جهانی دوم نیز توسط ایتالیاییها بمباران شد و البته بعدها خود ایتالیاییها مجددا این اثر باستانی را بازسازی کردند چرا که ال جم یک اثر رومی هست . امروزه در قسمتهای از این آمفی تئاتر که بسیار خوب و سالم است جشنواره موسیقی برگزار میگردد. آمفی تئاتر الجم یک اثر جهانی بوده و به ثبت سازمان میراث فرهنگی هنری جهانی یونسکو رسیده است.

شهر باستانی کارتاژ – Carthage


شهر باستانی کارتاژ یا قرطاج یکی از بزرگترین شهرهای باستانی و قدیمی جهان بشمار میرود که در حدود 800 سال قبل از میلاد توسط فینیقی ها بنا شده است. Hdk کارتاژ یک اسم فینیقی بوده و به معنای شهر جدید است. تمدن فینیقی ها با تسلط بر دریا و بازرگانی بسیار قدرتمند و ثروتمند شده بود و تا 500 سال دوام داشت تا اینکه در قرن دوم پیش از میلاد به دلیل اختلاف با رومیان بر سر تسلط بر دریای مدیترانه منجر به سه جنگ بین رومیان و فینیقی ها شد که به جنگ های پونیک معروف است. در جنگ دوم ما بین آنها با وجود مقاومت دلیرانه ی هانیبال Hannibal سردار کارتاژ، رومیان به رهبری سیپیو آفریکانوس Scipio Africanus پیروز شدند وحکومت کارتاژمغلوب امپراطوری روم شد.این شهر در 16 کیلومتری شمال شرقی شهر تونس و در کنار خلیج تونس قرار گرفته است. آثار بجا مانده از کاخها و سالنهای آمفی تئاتر از جلوه های دیدنی این شهر تاریخی محسوب میگردند. این شهر در فهرست سازمان میراث فرهنگ و هنر جهانی یا یونسکو قرار دارد.