جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس

درباره  جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس


شهر تاریخی و زیبای تفلیس – مرکز گرجستان به عروس شهرهای آسیای میانه مشهور است . وجود آثار تاریخی متعدد از قبیل قلعه ناریکا ، حمام های آبگرم گوگردی ، کلیسای تثلیث ، کوه مقدس ، آتشگاه و نیز پارک آبی و چندین دریاچه و پارک بسیار زیبا ، تعداد زیادی موزه  مانند موزه هنرهای زیبا ، موزه ملی و موزه جواهرات ، مردم مهربان و صمیمی و امنیت بالا و امکانات عالی ، از دلایل محبوبیت این شهر در نزد گردشگران میباشد.رودخانه متکواری که از وسط شهر میگذرد زیبایی این شهر را دوچندان کرده است. در تابستان که دمای هوا به 25 درجه میرسد بهترین زمان بری سفر به این شهر محسوب میگردد. در اینجا به معرفی برترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس میپردازیم.

نارین قلعه تفلیس – Narikala


این قلعه بر فراز یک تپه ی مشرف به شهر تفلیس و رودخانه کورا ، قرار گرفته و یکی از کهن ترین بناهای این شهر محسوب میگردد.این قلعه در تفلیس به نام ناریکا یا Narikala شهرت دارد که معنای ان به زبان گرجی قلعه کوچک است .این قلعه که در بین حمامهای گوگردی و باغ بوتانیک تفلیس قرار دارد ، ابتدا در قرن چهارم میلادی بنا شده است و بعدها در قرون هفتم در زمان حکومت امویان و سپس در ابتدای قرن 12 میلادی توسط پادشاه گرجی یعنی شاه دیوید توسعه یافته است.البته بنای کنونی قلعه ناریکا در قرون شانزده و هفده میلادی بازسازی شده است . قسمتی از قلعه در سال 1827 توسط زلزله آسیب دیده است.در حیاط پایینی قلعه کلیسای سنت نیکلاس قرار گرفته است.نارین قلعه بدون شک یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس محسوب میگردد.

حمام های سولفور یا حمام های گوگرد تفلیس


در بخش قدیمی شهر تفلیس  که آبانتومانی یا Abantomani نام دارد ، چشمه های آبگرم  و حمامهای گوگردی یا سولفوری این شهر قرار دارند . بنا به نظر عده ای از کارشناسان این حمام ها پس از تصرف گرجستان به دست شاه عباس به سبک حمام های آبگرم ایرانیان ساخته شده است . یکی از این حمامها که در محله ارتاجالای قرار گرفته و به حمام شاه عباس معروف است کاشی کاری های آن به سبک صفویه است و میتواند شاهد این ادعا باشد . از دیرباز حمام های آبگرم معدنی برای درمان بعضی از بیماریهای پوستی و رماتیسمی کاربرد داشته است . در تفلیس نیز استفاده از این حمامها برای عموم آزاد میباشد و هزینه استفاده از حمام عمومی 2 لاری – واحد پول گرجستان و برای حمام نمره یا اختصاصی 15 لاری به بالا میباشد.

خیابان روستاولی و میدان آزادی


خیابان روستاویلی از میدان آزادی شروع میشود و معروفترین خیابان تفلیس است. بناهای این خیابان به سبک روسی و اروپای شرقی است. از بناهای معروف تفلیس که در این خیابان قرار دارد باید به پارلمان گرجستان ، سالن اپرا و سالن تئاتر اشاره نمود. میدان آزادی که قبلا میدان لنین نام داشت مهمترین میدان تفلیس بوده و محل تجمع مردم و بازدید گردشگران قرار دارد. درمجاورت کناره شرقی میدان آزادی فضای باز کوچک با یک فواره وجود دارد.

شهر سنگی اوپلیستیخه – uplistsikhe


شهر سنگی اوپلیستیخه بزرگترین شهر سنگی دنیا محسوب میشود و در 58 کیلومتری شمال غربی تفلیس و در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری (gori) قرار گرفته است . اوپلیستیخه به زبان گرجی به معنی معبد یا قلعه خدایان است. این شهر مرکز دین پیکانیزم تا قرن 4 میلادی بوده است . طبق نظر کارشناسان این شهر حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد ، بنا شده است و تا قرن سیزدهم میلادی ، مسکونی بوده و تا قرن 4 میلادی یکی از مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت گرجستان بود . در محوطه باستانی این شهر ، مهمترین آثار باقیمانده از دین پیکانیزم و الهه خورشید و متعلقات آن وجود دارد و نیز قدیمی ترین سد ، داروخانه ، بازار ، آمفیﺗﺌﺎتر ، کلیسای قدیمی معروف به سنجورجی ، معابد ، زندان  ، سیاهچال و صدها اثر باستانی دیدنی دیگر در این شهر سنگی وجود دارد . شهر سنگی آپلیستیخه 40 هزار متر وسعت داشته و از سه قسمت زیرین ، میانی و بالایی تشکیل شده و توسط تونلهایی به هم مربوط میشده است . بیشتر ساختارهای سنگی در قسمت میانی و قسمت فوقانی قرار دارند . ساختارهای سنگی شامل یک سالن بزرگ به نام تاماریسداربازی ، محل قربانی کردن بت پرستان ، منازل مسکونی و یک ساختمان اداری که شامل یک داروخانه ، یک نانوایی ، یک زندان و حتی یک آمفی تئاتر ، میباشد . این شهر سنگی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس بشمار میرود.

مجسمه مادر یا کارتلیس دیدا – Kartlis Deda Mother


مجسمه مادر یک بنای تاریخی در تفلیس است . این مجسمه در سال 1958 در بالای تپه سولولاکی Sololaki در جشن هزار و پانصدمین سالگرد تاسیس تفلیس به عنوان پایتخت گرجستان ، قرار گرفت . این مجسمه توسط مجسمه ساز گرجستانی ElgujaAmashukeli به ارتفاع 20 متر و از جنس آلومینیوم طراحی گردیده است . این مجسمه که نمادی از شخصیت ملی گرجستان است بدین شکل که در دست چپ مجسمه کاسه شرابی برای خوش آمد گویی به دوستان و در دست راست یک شمشیر برای مبارزه با دشمنان ، قرار گرفته است.

باغ ملی گیاه شناسی گرجستان – تفلیس


باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در تنگه Tsavkisis-Tskali و در دامنه های جنوبی Sololaki قرار گرفته است. این باغ بیش از 161 هکتار وسعت داشته و بیش از 4500 گونه گیاهی در آن نگهداری میگردد . این باغ بیش از 3 قرن قدمت داشته و در سال 1671 جهانگرد فرانسوی ژان شارن از آن به عنوان باغ سلطنتی یا سیدآباد نامبرده و تاریخ تاسیس آن را 1625 ذکر نموده است . این باغ در سال 1795 توسط نادرشاه نابود میشود اما در قرن نوزده دوباره احیا شده و در سال 1845 به عنوان باغ ملی گیاه شناسی تفلیس نامگذاری میشود . درب مرکزی این باغ در دامنه نارین قلعه قرار دارد و در اینجا تونلی طولانی در سال 1914 احداث شده که از سال 2000 به بزرگترین کلاب شبانه گرجستان تبدیل شده است.

پل صلح –  The Bridge of Peace


پل صلح یک پل عابر پیاده – تعظیم شکل بر روی رودخانه کورا در تفلیس ، پایتخت گرجستان است . این پل به طول 150 متر توسط شهرداری تفلیس به منظور ارتباط دو قسمت جدید و قدیم شهر در 6 می سال 2010 احداث گردیده است. در روی این پل شاهد یک منظر بی نظیر از نارین قلعه و کلیسای متخی Metekhi از یک طرف و پل باراتاش ویلی BaratashviliBrige و کاخ ریاست جمهوری از سوی دیگر هستیم.

پارک آبی بهشت جینو – Gino Paradise


GINO PARADISE پارک آبی است که در نزدیکی دریاچه سد تفلیس در سال 2014 ساخته شده  است . این پارک با 19.3 میلیون دلار هزینه تبدیل به بزرگترین پروژه در نوع خود در گرجستان شده است . این پارک شامل 12 استخرهای سرپوشیده و فضای باز از جمله استخر کودکان ، استخر موج ، استخر ریلکس کردن ، استخر آرامش ، استخر آب دریا و استخر شنا با 10 مدارهای فیلتراسیون میباشد . علاوه بر این ، رودخانه وحشی با کشتی دزدان دریایی و سونا و جکوزی ، و یک سرسره آبی شش لایه ، انواع سرسره برای بچه ها، مرکز تناسب اندام و ساحل شن و ماسه و انواع  جاذبه های متعدد در این پارک آبی وجود دارد و نیز در این مجموعه تفریحی تعداد زیادی رستوران وجود دارد . امروزه این پارک یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس محسوب میشود.

پارک آبی تفلیس یا یورو پارک –  Europark


پارک آبی تفلیس یا یورو پارک Europark درسال۲۰۰۶میلادی در خارج از شهر و منطقه دیدوبه و نزدیک دریاچه تفلیس افتتاح شده است. یورو پارک یکی از محبوبترین ورزشها برای فرار از گرمای تابستان در نزد گرجی ها در تفلیس میباشد . این پارک شامل 4 استخر ، جکوزی ، استخر مخصوص کودکان ، رودخانه مصنوعی ، مراکز ماساژ ، باشگاه بدنسازی و رستوران و کافه میباشد . معمولا پارک آبی تفلیس از نیمه خرداد ماه تااواخر شهریور ماه هر سال قابل استفاده است ولی خود گرجیها ممکن است زودتر هم به آنجا بروند و استفاده کنند زیرا آنها به سرمای تفلیس عادت دارند . ورودی این پارک برای همه در روزهای هفته 30 دلار و آخر هفته ها 40 دلار بوده و برای افراد زیر 7 سال نیز رایگان است. این پارک یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس است.

کلیسای جامع تثلیث


کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا با ارتفاع ۹۷ متر به عنوان‌ بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع درجهان بوده و یکی از کلیساهای اصلی ارتدکس گرجستان است که در شهر تفلیس گرجستان قرار گرقته است. کلیسای سامبا در بخش قدیمی شهر تفلیس برروی تپه الیا در منطقه آولاباری بنا شده است. سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث میباشد . بنای این کلیسا در بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده است و ظرفیتی 15 هزارنفری را دارا است . معماری این کلیسا آمیزه‌ ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین ، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده است .

کلیسای جامع تثلیث دارای یک گنبد مخروطی شکل با 8 ستون است که جنس آنها از طلا میباشد . این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک است و علاوه بر این ، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز درطبقات زیرین بنا واقع شده است. مجموعه کلیسای سامبا شامل بخش‌های مختلفی از جمله بنای اصلی ، برج ناقوس ، اقامتگاه اسقف اعظم ، صومعه ، آکادمی علوم دینی ، فرهنگستان الهیات ، کارگاه‌های آموزشی ، استراحتگاه و… است که امروزه مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است.