جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی

درباره  جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی


شهر یا بندر باتومی زیباترین و توریستی ترین شهر گرجستان و منطقه قفقاز است. این شهر مرکز استان آجارستان بوده و  به بهشت کوچک و نیز لاس وگاس کوچک دریای سیاه نیز شهرت دارد . آب و هوای مناسب ، ساحل زیبای دریای سیاه ، هتل ها و امکانات گردشگری فراوان ، جشنواره های متعدد موسیقی ، بناهای تاریخی ، زندگی شبانه پر جنب و جوش و …  باعث شده که صنعت گردشگری درسالهای اخیر بسیار رشد داشته و این شهر مقصد اول گردشگران در گرجستان باشد. در اینجا به تعدادی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی اشاره میگردد.

بلوار باتومی – (Batumi Boulevard (Seaside Park


این بلوار در غالب یک پارک در سال ۱۸۸۱ توسط فرماندار شهر آغاز شده است . امروزه  باتومی بلوار طول حدود ۷ کیلومتر رسیده است و و به بلوارهای قدیمی  و جدید  تقسیم شده است . پارک اصلی قدیمی هنوز وجود دارد و مجسمه های مدرن و صندلی  و فواره های زیبا  به آن اضافه شده است. در طول بلوار تعداد زیادی مسیر پیاده روی ، درختان و گیاهان و متنوع و زیبا ، کافه ، رستوران ، دریاچه ، یک چرخ و فلک بزرگ و فواره های موزیکال ، بنای تاریخی علی و نینا ، برج آلفابت باتومی ، هتل شرایتون و …دیده میشود.این بلوار صحنه بیشترین حضور گردشگران در باتومی است و در اوج گرمای تابستان قسمت ساحلی بلوار رستوران ها و کافه ها مملو از گردشگران میباشد.قدم زدن در بعد از ظهرها و غروب و دیدن منظره زیبای غروب خورشید یک تفریح روتین و روزانه برای گردشگران میباشد. بدون تردی بلوار باتومی را باید در صدر جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی قرار داد.

پارک ۶ می باتومی – ۶May Park


شنا با دلفین ها، دیدار با حیوانات بین المللی، کشف دنیای زیر آب ، محلی برای بازی کودکان ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ، قایق سواری  و … همه در پارک ۶ می باتومی مهیاست.این پارک در سال ۱۸۸۱، تحت نظارت باغبان پروس و معمار رسلر آغاز شد. پس از درگذشت رسلر است، آلفونس، باغبان فرانسوی، پروژه را با اتمام رساند. در سال ۱۸۸۸، امپراطور روسیه الکساندر سوم باتومی بازدید کرده و مجذوب این باغ شد و او به همراه خانواده خود چند درخت در پارک خود کاشت و به افتخار او این پارک به “باغ الکساندر” نامگذاری شد. اما امروز به نام ” پارک ۶ می ” معروف است. پارک ۶ میبا ۱۳ هکتار وسعت دارای چندین مکانورزشی –تفریحی ، یک دلفیناریوم ، یک آکواریوم و یک باغ وحش، و همچنین چندین مرکز بازی برای کودکان متعدد است. این پارک همچنین دارای یک ساعت آفتابی منحصر به فرد نیز هست . دریاچه Nurigeli lake نیز در این پارک قرار دارد که قایقرانی در این دریچه از تفریحات گردشگران میباشد. پارک 6 می و مجموعه های درون آن یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی محسوب میگردد.

ساحل سحرآمیز باتومی – Beach Majic


ساحل سحر آمیز که بنام ساحل مغناطیسی نیز شهرت دارد در نزدیک شهر باتومی و در منطقه ای بنام اورکی و گرگولتی قرار گرفته است . اعتقاد مردم باتومی اینست که شنا و آفتاب گرفتن در این ساحل باعث درمان بیماریهای مفصلی و نیز باعث آرامش یا ریلکسی فرد میگردد.البته تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان نیز اثبات کرده است که ترکیبات معدنی موجود در این ساحل باعث درمان بعضی از بیماریهای قلبی عروقی  میگردد.براساس این مطالعات تنها دو منطقه درجهان شناخته شده است که چنین خواصی درآن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها و هم باعث تفریح و نشاط گردشگران باشد. این ساحل از محبوبترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای  باتومی در تور گرجستان محسوب میگردد.

مجسمه یادبود مدیا


مجسمه یادبود مدیا در واقع مجسمه یک بانو است که در حال تقدیم کردن پشمی زرین است. این مجسمه در میدان معروف نپتون قرار گرفته است . بر طبق یک افسانه قدیمی مدیا دختر یکی از پادشاهان گرجستان بنام کولخیس بوده است و طبق این افسانه  پهلوانی بنام جیبسون  از یونان به گرجستان آمده بود تا پشم زرین را  شاه کولخیس گرفته برای پادشاه یونان ببرد . شاه کولیس شرایط بسیار سختی برای پهلوان تعیین میکند از جمله نبرد با یک گاو خشمگین و یک اژدها در نهایت با کمک مدیا پهلوان موق به گرفتن پشم زرین شده و با مدیا که عاشق او شده از شهر گریخته و به یونان میروند . شهردار باتومی در سال  ۲۰۰۷از این مجسمه که برای ساخت آن یک میلیون دلار هزینه شده بود ، رونمایی کرد و آن را به مدیا ، شخصی که گرجستان را به اروپا نزدیکتر کرد ، تقدیم کرد.

آکواریوم باتومی –  Batumi Aquarium


آکواریوم باتومی درسال ۱۹۶۶ ساخته شده و در داخل پارک ۶ می قرار گرفته است و ۱۰۰ گونه مختلف از ماهیان دریای سیاه ، ماهیان آبشیرین گرجستان وماهیان زینتی و ۶۰ گونه از ماهیان و آبزیان کمیاب سراسر دنیا در این آکواریوم نگهداری میشوند . این آکواریوم در حدود ۲۰۰هزار لیتر گنجایش آب دارد.درطراحی ساختمان این آکواریوم ازسنگریزه های ساحل باتومی الهام گرفته شده و در حقیقت نمای بیرونی این سازه چهار سنگ بزرگ است که در داخل هر کدام از آنها گونه های خاصی از آبزیان به نمایش گذارده شده اند . این سازه زیبا در بندر باتومی واقع شده و هم از دریا و هم از خشکی قابل رؤیت است . این مجموعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصربازمیباشدو مبلغ ورودی آن ۲ لاری – واحد پول گرجستان میباشد.

پارک آبی باتومی – Aquapark Batumi


پارک آبی باتومی یکی از جاذبه های گردشگری باتومی است که در فاصله  ۳ کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته است.این پارک آبی شامل ۴ استخر، سرسره های آبی و سایر امکانات برای بازی و سرگرمی کودکان و بزرگسالان و نیز تعدادی رستوران و بوفه و کافه نیز در آن وجود دارد.برنامه های نمایشی تفریحی متعددی نیز هر هفته در این مرکز تفریحی برگزار میگردد . این مرکز یک محیط شاد و مفرح برای گردشگران بوجود آورده و یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی در گرجستان است .

باغ گیاه شناسی باتومی – Botanical Garden


باغ گیاه شناسی باتومی (Botanical Garden)  درمنطقه ای بنام دماغه سبز در  ۱۰ کیلومتریشمالبندرباتومیاحداث شده است . این باغ بیش از ۱۱۰ هکتار وسعت داشته بیش از  ۵۰۰۰ گونه گیاهی در آن نگهداری میگردد.در این باغ گونه های مختلف گیاهی از سراسر دنیا گردآوری و نگهداری میگردند.درختان بلند و سر به فلک کشیده این باغ به همراه انواع گلها منظر بسیار دیدنی در این باغ بوجود آورده اند.آب و هوای مناسب و خاک حاص خیز منقه از جمله دلایل رشد و گسترش این باغ هستند . از بخشهای مهم این باغ میتوان به مکزیک ، استرالیا ، مدیترانه ، قفقاز ، پارک ساحلی و باغ رز اشاره نمود. این باغ که زیر نظر آکادمی علوم گرجستان اداره میشود یکی از جاذبه های گردشگری در تور گرجستان و شهر باتومی محسوب میگردد.

جشنواره بین المللی دریای سیاه جاز – International Black Sea Jazz Festival


هر سال در ماه جولای از سال ۲۰۰۷ باتومی میزبانی جشنواره بین المللی جاز دریای سیاه میباشد و شاهد حضور تعداد زیادی از دوستداران موسیقی جاز از سراسر دنیا میباشد.شرکت “توسعه شرقی” هر ساله این فستیوال را مدیرین و برنامه ریزی میکند.این جشنواره است که معمولا در زمین تنیس باتومی برگزار میشود .هر سال سازمان دهندگان این فستیوال از بهترین خواننده های جاز در سراسر دنیا را برای حضور در این جشنواره دعوت میکنند. این جشنواره معمولا در ۳ تا یک ۶ روز برگزار میگردد. این جشنواره و جشنواره های دیگر موسیقی که در باتومی برگزار میشود یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی محسوب میشود.

کلیسای جامع مادر مقدس باتومی – Holy Mother Virgins Nativity Cathedral Batumi


کلیسای جامع مادر مقدس یک کلیسای جامع ارتدوکس است که در شهر باتومی و در خیابان باراتاش ویلی قرار دارد.این بنا در سالهای 1902-1898 با حمایت برادران زوبالاش ویلی به عنوان یک کلیسای کاتولیک ساخته شد. این بنای زیبا که با معماری سبک گوتیک ساخته شده است و دارای دو برج دوقلوی بلند و دو مجسمه از پیامبران در ورودی بوده و در داخل دیوارها نیز با نقاشی های کاتولیکی تزئین شده است.در طول دوره شوروی کلیسا بسته و تبدیل به یک آزمایشگاه ولتاژ بالاشد. در سال 1989 کلیسا به کلیسای ارتدوکس گرجستان تبدیل شد و اروزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنیهای باتومی شده است.

برج الفبا باتومی – Alphabetic Tower


برج الفبا در شمال شرقی بلوار باتومی قرار گرفته و 130 متر ارتفاع دارد. این برج بنا به دلایل تاریخی به نوعی  نماد  عشق به گرجستان در نزد مردم تبیدیل شده است.این بنا که به شکل دی ان ای به نظر میرسد در واقع نشاندهنده حرف 33 در زبان گرجی میباشد.

تله کابین آرگو – Argo Cable Car


تله کابین آرگو در کوههای آنورا و بر بالای شهر باتومی  یک منظره بی نظیر از شهر باتومی ، دریای سیاه و کوههای اطراف را به گردشگران ارائه میدهد. این مجموعه توسط کمپانی اتریشی طراحی و ساخته شده است که طول مسیر آن 2586 متر بوده و مدت زمان سفر با آن 10 دقیقه میباشد . هر کدام از واگن های شیشه ای این تله کابین ظرفیت 8 نفر را دارند.این مرکز تفریحی شامل انواع رستورانها ، کافه ها ، فروشگاهها و … میباشد. ساعت کاری تله کابین همه روزه از  10 صبح تا 10 شب بازمیباشد .