جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مونته نگرو

درباره جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مونته نگرو


کشور کوچک مونته نگرو در جن.ب بالکان و در منطقه مدیترانه ای قرار گرفته است. این کشور با داشتن منابع غنی فرهنگی و تاریخی و نیز سواحل گرم و زلال دریای آدریاتیک و طبیعتی بکر و بینظیر در سالهای اخیر به یکی از مقاصد گردشگران دنیا تبدیل شده است.  در سال 2007 بیش از یک میلیون گردشگر از مونته نگرو بازدید نموده اند که رقمی بالغ بر 480 میلیون یورو برای این کشور ارز آوری داشته است . در سال 2014 این رقم با 39 درصد افزایش به بیش از 1.5 میلیون نفر بازدید کننده رسیده است. در اینجا برترین جاذبه های گردشگری و دیدنی مونته نگرو را معرفی میکنیم.

کوتور – Kotor


بندر فوق العاده زیبا وقدیمی و شلوغ کوتور که از شهرهای یونسکو نیز هست ، در جنوب غربی مونته نگرو و در خلیج کوتور و بر دامنه پر شیب کوههای کوتور قرار دارد.این شهر که معماری قرون وسطایی آن بخوبی حفظ شده است در قرن 12 تا 14 میلادی ساخته شده است. معماری شهر کوتور نشان دهنده سلطنت حکومت های مختلف بر این شهر است. به عنوان مثال سنگهای حکاکی شده بر روی کلیسای جامع شهر نشاندهنده مهارت سنگ کارها قرون وسطی است.قلعه زیبای مشرف به شهر نیز از مکانهای دیدنی کوتور میباشد . از سایر تفریحات این شهر میتوان به سواحل این شهر و انواع تفریحات آبی در فصول گرم اشاره کرد.این شهر که در سازمان میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده و از برترین جاذبه های گردشگری مونته نگرو محسوب میگردد.

شهر ساحلی بودوا – Budva


شهر ساحلی بودوا در جنوب غربی مونته نگرو و در خط ساحلی این کشور با دریای آدریاتیک قرار گرفته است.این شهر قدیمی زیبا یکی از برترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مونته نگرو میباشد.از مکانهای مشهور این شه میتوان به خانه سیاست مدار و نویسنده معروف صربستان Mitrov Ljubisa اشاره نمود.سواحل زیبا مانند ساحل جاز (Jaz beach) ، زدگی شبانه پرجنب و جوش ،  رستوران ها و کافه ها و باشگاهها متعدد و نیز انواع رویدادهای تفریحی و جشنواره های موسیقی از جمله دلایل محبوبیت بودوا در نزد گردشگران است.

شهر پراست – Perast


شهر زیبای پراست که به بهشت بالکان نیز شهرت دارد یکی دیگر از شهرهای یونسکو با معماری قدیمی و بسیار زیبا در مونته نگروست و در فاصله 10 کیلومتری از شهر کوتور و در خلیج بوکا قرار گرفته و با جمعیتی کمتر از 500 نفر کاملا با کوتور تفاوت دارد ، یعنی شهری خلوت ، بسیار آرام است. این شهر بروی اتومبیل ها بسته شده است. همانند کوتور ، شهر بندری پراست نیز بر دامنه کوه قرار گرفته است . از مکان های زیبا و دیدنی این شهر میتوان به دو جزیره کوچکی که در نزدیکی شهر قرار دارد اشاره نمود و نیز کلیسای جرج و بانوی سنگی ما Our Lady of the Rock و از تفریحات این بندر زیبا باید به شنا و قایقرانی و جت اسکی و انواع تفریحات دریایی اشاره نمود . رستورانهای کوچک موجود در پراست بهترین ماهیها را برای گردشگران سرو میکنند.تپه مشرف به شهر نیز از مکانهای زیبا برای پیاده روی و دیدن منظره دریا و شهر است.بدون تردید شهر بندر پراست یکی از برترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مونته نگرو در اروپا محسوب میگردد.

پارک طبیعی گورا – Biogradska Gora National Park


پارک طبیعی گورا در بین رودخانه تارا و لیم در مرکز مونته نگرو قرار دارد . مراتع سرسبز ، دریاچه های متعدد و زیبا و یکی از معدود جنگل بسیار کهن باقی مانده در اروپا از ویژگیهای این پارک طبیعی مباشد . گرچه این پارک کوچکترین پارک های ملی مونته نگرو است اما بیشترین تنوع گیاهان و جانوران ، از جمله درختان 500 ساله در آن دیده میشود . بیشترین بازدید کننده مربوط به دریاچه Biograd است که در مرکز پارک قرار دارد . اخیرا در نزدیکی این پارک در شهر کولاشین امکانات زیادی برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

جزیره استوی استفان – Stevi Stevan Island


این جزیره زیبا که در شرق مونته نگرو و در نزدیکی سواحل آدریاتیک قرار دارد و یکی از برترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مونته نگرو میباشد . این جزیره در جنوب Budva قرار داشته و مکانیست منحصر به فرد و زیبا . این جزیره سنگی با خانه های قدیمی مربوط به قرن 15 و با سقفهایی به رنگ قرمز مایل به قهوه ای میباشد . این جزیره از قرن 15 میلادی تا 1950 یک جزیره ماهیگیری کوچک بود تا اینکه در این سال ساکنان جزیره از جزیره به جای دیگری منتقل شدند و این جزیره تبدیل به یک شهر توریستی لوکس گردید. این جزیره بعد از فروپاشی یوگسلاوی برای مدتی تعطیل و در سال 2010 مجددا بازگشایی گردید. از مشهورترین میهمانان این جزیره میتوان به مرلین مونرو ، سوفیا لورن و کرک داگلاس ستارگان هالیوود اشاره کرد.در دو طرف تنگه منتهی به این جزیره دو ساحل بسیار زیبا وجود دارد که گردشگران میتوانن از انواع تفریحات آبی موجود در آن لذت ببرند.

دریاچه اسکادار – Skadar lake National Park


دریاچه اسکادار با 48 متر عمق و 370 کیلومتر مربع وسعت ، بزرگترین دریاچه شبه جزیره بالکان بوده و در جنوب مونته نگرو و دربین این کشور با جمهوری آلبانی قرار گرفته است . بیش از دو سوم این دریاچه متعلق به مونته نگرو میباشد . رودخانه Bojona از میان کوهی که این دریاچه و دریای آدریاتیک را جدا میکند میگذرد.بخش مونته نگروی این دریاچه در سال 1993 به پارک ملی تبدیل شده است. سهولت دسترسی به این دیاچه و غنای طبیعی آن از جمله محبوبیت این دریاچه در نزد گردشگران است. از جاذبه های و تفریحات دیگر میتوان به تور کشتی کروز ، گشت و گذار در غارها و آثار تاریخی ، ورزشهای تفریحی ، انواع رویدادها و جشنواره های اشاره نمود . دریاچه اسکادار یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنیهای مونته نگرو محسوب میگردد.

رفتینگ بر رودخانه تارا – Tara River Rafting


رفتینگ یا قایق سواری بر روی رودخانه ی تارا یکی از هیجان انگیزترین و به یادماندنی ترین لحظات در تور مونته نگرو است. رودخانه تارا در دره عظیم و بسیار زیبای تارا جریان دارد . دره تارا طولانی ترین دره در سراسر اروپا و بعد از گرند کنیون در آمریکا ، دومین در کل جهان محسوب می شود. رودخانه تارا به طول تقریبی 144 کیلومتر از کوهستان های مونته نگرو سرچشمه می گیرد و تا داخل خاک بوسنی و هرزگوین ادامه می یابد و در بخش هایی این رودخانه درست مرز این دو کشور تلقی می شود. هر ساله فستیوالی به همین نام در این رودخانه برگزار میشود و علاقمندان و طرفدارن این ورزش در اینجا گرد هم امده و با هم به رقابت میپردازند.